fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: Франција

20 членки на НАТО досега изразија поддршка за Руте за нов генерален секретар на НАТО

САД, Велика Британија, Франција и Германија денеска го поддржаа холандскиот премиер во заминување Марк Руте да го наследи Јенс Столтенберг како следен генерален секретар на НАТО, ставајќи го во силна ...

Фото: „Х“

Француските земјоделци почнаа да ги отстрануваат блокадите околу Париз

Француските земјоделци почнаа постепено да ги укинуваат блокадите околу Париз и на други места во земјата, еден ден откако француската Влада понуди мерки вредни повеќе од 400 милиони евра како ...

Францускиот парламент изгласа во Уставот да се вклучи гарантираната слобода на абортус

Долниот дом на францускиот Парламент синоќа со огромно мнозинство гласови во прво читање ја прифати владината реформа, чија цел е да се вметне во Уставот „гарантираната слобода“ на жените да ...

Фото: МИА

Француските земјоделци втор ден ги блокираат автопатите околу Париз

Француските земјоделци втор ден ги блокираат стратешките патишта околу Париз, а членовите на Конфедерацијата на селаните ги блокираат и влезовите во дистрибутивните центри во Кавајон во департманот Воклуз, на југот ...

Сежурне: Украина останува приоритет за Франција се додека е потребна

Украина е и ќе остане приоритет за Франција, порача синоќа новиот француски министер за надворешни работи Стефан Сежурне на заедничката прес-конференција со неговиот украински колега Дмитро Кулеба. Сежурне истакна дека ...

Фото: МИА

Француската премиерка Елизабет Борн поднесе оставка по помалку од две години на функцијата

Француската премиерка Елизабет Борн денеска поднесе оставка, што ја прифати претседателот Емануел Макрон, кој и се заблагодари за нејзината „примерна“ работа во „службата на нацијата“. Во нејзините 20 месеци на ...

Франција ја зголеми безбедноста во црквите во текот на божиќните празници поради страв од терористички напади

Франција ќе ја зголеми безбедноста околу црквите во текот на божиќните празници поради можни напади, пренесува ДПА. Полицијата и жандармеријата ќе бидат видливо распоредени пред црквите за да ги заштитат ...

Page 1 of 12 1 2 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER