fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот
Бенјамин Нетанјаху
Фото: МИА архива
Специјалниот претставник на Стејт департмент за Западен Балкан, Габриел Ескобар (фото: МИА)

Tag: Франција

Фото: миа.мк

Министрите за надворешни работи на Германија, Франција и Полска ќе разговараат за безбедноста и одбраната

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска ќе се сретне со францускиот министер за надворешни работи Стефан Сежурне и полскиот Радослав Сикорски во централниот германски град Вајмар на консултации ...

Фото: СЕП

Маричиќ – Бомгартнер: Продолжува поддршката од Франција за евроинтеграцијата на државата

Првиот заменик претседател во Техничката влада задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ се сретна со амбасадорот на Франција Сирил Бомгартнер и новата француска експертка за ЕУ интеграции Миа Матковиќ, која ...

Делови од Нова Каледонија се надвор од државна контрола

Области на пацифичката територија на Нова Каледонија „се надвор“ од државната контрола, изјави денеска претставник на француската влада, најавувајќи нови безбедносни распоредувања по неколкудневното смртоносно насилство. „Ќе пристигне засилување... за ...

Фото: МИА

Дарманин: Стотици, вклучително и полицајци повредени во немири во Нова Каледонија

Стотици луѓе, вклучувајќи околу 100 полицајци и жандарми се повредени во немирите во Нова Каледонија, изјави денеска францускиот министер за внатрешни работи, Жералд Дарманин. Дарманин рече дека властите допрва треба ...

Фото: МИА архива

Франција ги претстави предлозите за намалување на тензиите меѓу Израел и Хезболах

Француските власти денеска им презентираа предлози на либанските власти со цел да се намалат тензиите меѓу Израел и проиранската милитантна група Хезболах, изјави францускиот министер за надворешни работи Стефан Сежурне, ...

Фото: Х

Лекорну: Европските „сили за брза реакција“ треба да бидат формирани следната година

Европските „сили за брза реакција“, кои вчера ги спомна францускиот претседател Емануел Макрон и кои ќе бидат наменети за операции како што е евакуација на граѓани од земји во криза, ...

Пред почетокот на Олимпијадата, француската полиција растури импровизиран камп на стотици мигранти во Париз

Полицијата во Франција денеска растури голем импровизиран камп во напуштена зграда во јужниот дел на Париз, во која биле сместени мигранти. Операцијата е спроведена имајќи го предвид приближувањето на одржувањето ...

Франција ќе ја зголеми безбедноста пред синагогите и верските училишта

Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен побара од полициските префектури да ја зголемат безбедноста пред синагогите, како и пред верските училишта, еден ден по нападот на Иран врз Израел ...

Page 1 of 14 1 2 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER