fbpx
Фото: Загреб.инфо
Фото: Укринформ
Фото: Ангел Ангеловски / ПМД
Фото: Укринформ
Фото: МИА
Фото. МИА

Груевски во егзил со поголем рејтинг од Мицкоски

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, бегалецот Никола Груевски е најомилен политичар во Северна Македонија пред актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, покажува последната анкета на Центарот за анкетни истражувања на...

Read more

Кримски мост: Возила во една насока, на спротивната лента. Што се случува?

ЏАБИР ДЕРАЛА Руската новинска агенција РИА (Международное информационное агентство «Россия сегодня») објави видео во кое се гледа како се одвива густ сообраќај на Кримскиот мост, вечерта на 8 октомври. Утрината, военото...

Read more

Дали Илон Маск ќе гласа за моите предлози за мир меѓу Украина и агресорите?

Колаж: Илон Маск на Марс

ЏАБИР ДЕРАЛА Мултимилијардерот Илон Маск се „прослави“ со својот Твит во кој „мудро“ и „непристрасно“ ја претстави својата „визија“ за мир меѓу Русија и Украина. Неговото „височество“ на својот твит...

Read more

Пишман аџија

ДРАГАН МИШЕВ Мицковски бара референдумско изјаснување за прашањето: Дали сте за напуштање на важноста на Законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република...

Read more

Русија глуми „загриженост“ за Палестина додека гранатира цивили и нуклеарна централа во Украина

ДЕХРАН МУРАТОВ Додека руските војници повторно отворија оган врз локацијата на нуклеарната централа Запорожје и со ракети погодија буриња за складирање на потрошеното гориво, исто така секојдневно гинат цивили (меѓу...

Read more

Хушкачите на слобода – заведените во притвор!

ДЕХРАН МУРАТОВ Лидерот на опозициската Левица, Димитар Апасиев, на 5 јули најави радикализација на протестите против францускиот предлог, а откако протестите станаа порадикални, односно насилни, од партијата се дистанцираа. Ги...

Read more

Во рингот или на трибините, во битка или во публика – изборот е наш

Зоран Иванов

ЗОРАН ИВАНОВ Нечесно е, во најмала рака е некоректно, поради емотивни пориви или политикантски манипулации, сеедно, да се извлекуваат цитати од македонските великани како Гоце Делчев и Питу Гули или...

Read more

Штом се завиткани со вергини и руски знамиња, многу се вознемирени

Зоран Бојаровски

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Вознемирени се, многу се вознемирени. Штом се завиткани со вергини и руски знамиња, многу се вознемирени. Ниту една вергина и квазипатриотизам нема да го замагли јасно изразениот и...

Read more

Забрчанец: Со заштитен македонски идентитет не смееме да се плашиме од ЕУ преговорите, секој друг пат е опасен за земјава

Марјан Забрчанец

МАРЈАН ЗАБРЧАНЕЦ Не смееме да се плашиме од преговорите за членство во ЕУ. Напротив, треба со засукани ракави да ја зграбиме секоја можност за чекор напред кон членство во Унијата....

Read more

Мирно Скопје, во еден дел се пости, во другиот дел е празник, а државата одмара…

ДИЈАНА ТАХИРИ Дека сме „мешан“ народ, но поделен не само идеолошки, верски, идентитетски или како било, туку и физички, со јасно зацртана и видлива линија, најдобро се забележува на празници,...

Read more
Page 1 of 14 1 2 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER