fbpx
ПРетседателот Стево Пендаровски, извор: Твитер профил на Пендаровски
Џабир Дерала
Граѓаните за Македонија - „Доаѓаме“, Скопје, 17 мај 2015

Кога мнозинството молчи, насилниците дивеат… И победуваат!

Џабир Дерала

ЏАБИР ДЕРАЛА Социјалните мрежи се извонредна илустрација за состојбите во општеството. Првиот заклучок што може да се извлече од објавите и коментарите е поразителното ниво на писменоста. Вчудовидува колку многу...

Read more

Зошто лажните патриоти не можат ништо да научат од „шарените“?

Пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА ВМРО-ДПМНЕ, поточно шефот на „патриотскиот институт“ на партијата, повика на протест пред прилепскиот затвор со кој ќе повикал на „слобода за уставобранителите“. Коментарите под повикот се чиста...

Read more

Кутриот Мицкоски

Џабир Дерала

ЏАБИР ДЕРАЛА Во две минути од интервјуто на Христијан Мицкоски за ТВ 21 се откриваат сите негови политички, но и лични фрустрации. Неверојатно! Во државата има структури што не сакаат...

Read more

Украина. Еден месец терор. И лаги.

ЏАБИР ДЕРАЛА Еден месец брутална руска агресија врз Украина. Требаше да биде блицкриг, се претвори во крвава пресметка на еден болен режим против цивилното население на земја во која агресорите...

Read more

Црната листа на Лудакот

Џабир Дерала во „Изборен рапорт“ (фото: Д. Муратов/ЦИВИЛ)

ЏАБИР ДЕРАЛА Чест е да се биде во црните листи (тефтерчиња). Многупати сме се нашле во нив. За моите знајни и незнајни другарки и другари тоа е признание дека правиме...

Read more

Ослободени од незнаењето

Џабир Дерала

ЏАБИР ДЕРАЛА Во култниот филм „Матрикс“ (прв дел, 1999), Морфеус (Лоренс Фишбрн) му вели на Нео (Кијану Ривс): „Матрицата е систем, Нео. Тој систем е нашиот непријател. Но, кога си...

Read more

Прво омраза и дискредитација, а потоа повторување на истите ставови

Џабир Дерала

ЏАБИР ДЕРАЛА Политичарите и партиските ботови на македонската националистичка десница ја нападнаа новата министерка за одбрана Славјанка Петровска по сите основи, уште првиот ден. Нападот беше препознатлив по својата грубост...

Read more

Белешка од друга планета

Џабир Дерала

ЏАБИР ДЕРАЛА Додека партиите се бават со себе... Главна преокупација на јавноста и медиумите се конгресите на најголемите политички партии во земјава. Заев замина од кормилото на СДСМ на внатрепартиски...

Read more
Page 1 of 46 1 2 46

CIVILMEDIA NEWSLETTER