ДОБРО УТРО СО ОРДАНОСКИ

Добро утро со Орданоски

А зошто да не: градски референдум за „Универзална сала“?

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Јавната дебата за судбината на „Универзалната сала“ во Скопје се води на вистински начин: аргументите и размислите за начинот на кој ќе се редефинира изгледот, капацитетот, содржината и...

Read more

Мицкоски: „Коњ, коњ, давам кралство за коњ!“

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Ако се во право моите (фала на прашање) пословично добри извори во опозициската ВМРО-ДПМНЕ, врвот на партијата, откако ги прегореле дигитроните неуспешно пресметувајќи (со „математичка прецизност“) како...

Read more

Кога хакерската играчка ќе стане плачка

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Така се случи, недолго откако вчера го прочитав интервјуто, објавено на сајтот it.mk, со хакерите кои стојат зад нападот на агрегаторот time.mk (https://www.it.mk/intervju-so-hakerot-koj-stoi-zad-napadot-na-time-mk/), тие вечерта хакираа уште...

Read more

Не е проблемот до Статутот

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Една недела по изборите, страстите спласнуваат и работите полека си доаѓаат на свое место. Никој паметен повеќе не се сомнева во тоа кој ќе биде мандатарот на...

Read more

Дипломатски технички нокаут

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Во пресрет на формирањето на новата македонска влада, најсилното дипломатско дуо во земјава – европскиот амбасадор Жбогар и американската амбасадорка Брнз – вчера имале заедничка средба со...

Read more

„Кланица“ на пропагандната десница

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Нивото на разочараност и патетичен траор со кој неколку дузини долгогодишни коментатори и пропагандисти на дострелите на Груевски сега го оплакуваат изборниот резултат на ВМРО-ДПМНЕ, мене, да признам,...

Read more

Ако е бал, нека е маскенбал!

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Францускиот литерарен гениј Марсел Пруст некаде има речено: „Оставете им ги убавите жени на мажите без фантазија“... Не ми е намерата да ја проблематизирам оваа елиптична мисловна...

Read more

Српско-косовската какофонија сè уште трае

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Српско-косовските преговори влегуваат во уште едно... полуфинале. Ситуацијата е заплеткана, токму како што прилега на една од последните, за догледен период, балкански нерешени слагалки. Сите глобални балкански актери...

Read more
Page 1 of 56 1 2 56
Currently Playing