fbpx

БРЗА ПОШТА

Украина 387. ден | Руско гранатирање на висококатница во Авдиивка и егзекуција на невооружени украински заложници; Словачка донира 13 борбени авиони за Украина

Украина денес се наоѓа во 387-от ден војна, откако Русија изврши инвазија врз земјата. Ова се главните теми кои го одбележаа денешниот ден. Политика Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека не очекува...

Read more

Украина 385. ден | По вчерашниот инцидент со руските ловци, Москва се обидува да ја рашири војната и во други региони

Украина денес се наоѓа во 385-от ден војна, откако Русија изврши инвазија врз земјата. Ова се главните теми кои го одбележаа денешниот ден. Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера смени тројца регионални гувернери,...

Read more

Мицкоски ги признава заслугите на Заев за придобивките од иницијативата „Отворен Балкан“

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за белградска “Политика“, ги призна заслугите на поранешниот премиер Зоран Заев за отварањето на процесот „Отворен Балкан“, како единствената шанса што им...

Read more

Мицко, ма немој да ме ј…

ДРАГАН МИШЕВ Аман до кога? Со фејкерскиот патриотизам, божемната загриженост за иднината, кобајаги  осудите набугарските клубови, на изјавите на бугарските политичари, а сето тоа се ваши сопствени инсталации. Глумење лудило,...

Read more

Топ 5 професии кои би можел да ги работи Путин по (рас)паѓањето од власт

ДРАГАН МИШЕВ Откако станува се поизвесно дека деновите како претседател на РФ му се избројани, време е Владимир Путин да размисли што понатаму со неговата професионална кариера ( ако ги...

Read more

Непрекинати напади: Универзитетот „Тарас Шевченко“ беше погоден со руски проектил во пресрет на новогодишната ноќ

Катерина Соколова, Институт за новинарство, Кијив, во Прес центарот на Цивил во Скопје, декември 2022 (фото: ЦИВИЛ)

КАТЕРИНА СОКОЛОВА Специјално за ЦивилМедиа од Кијив, Украина Националниот универзитет „Тарас Шевченко“ во Кијив беше мојот втор дом од 2009 година кога дојдов од Луханск да студирам. Овде дипломирав и...

Read more
Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER