fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: фронт

Фото: Укринформ

Тешки битки за Купјанск, Русите го користат целиот арсенал во напади со висок интензитет и постојано вовлекуваат резерви, украинските сили ги одбиваат нападите на непријателот

Русија секојдневно го користи целиот свој арсенал на оружје во правецот Купјанск, но украинските бранители имаат што да му спротивстават на непријателот, објави на Телеграм Олех Синиехубов, шеф на регионалната ...

Фото: Укринформ

Русија продолжува да распоредува воен персонал на фронтот кај Авдивка соочени со големи загуби додека украинските сили го потиснуваат агресорот кај Бахмут и Запорижја

Русите упорно ги преместуваат своите трупи на фронтот Авдивка и покрај огромните загуби во нивните редови, објави тинк-тенк Институтот за проучување на војната (ISW) со седиште во Вашингтон. Аналитичарите укажуваат ...

Фото: armyinform.com.ua

Украинските сили спроведуваат контраофанзивни операции на најмалку три сектори на фронтот со значителен напредок во насока на Таврија, спречено напредувањето на агресорот во регионите Донецк и Луганск

Украинските сили спроведоа контраофанзивни операции на најмалку три сектори на фронтот на 21 јуни, објави Институтот за изучување на војната (ISW) во најновиот извештај за состојбата на фронтот во Украина. ...

Фото: Укринформ

Баталјонот „Ајдар“ ги десеткува руските агресори во рововите околу Бахмут со беспилотни летала

Генерал-полковник Олександр Сирскиј, командант на копнените сили на вооружените сили на Украина, објави видео на Телеграм како припадниците на баталјонот Ајдар ги уништуваат руските агресори во рововите во насока Бахмут ...

Фото: Генералштаб на Вооружените сили на Украина

Британско разузнавање: Руската армија сè повеќе ја отстапува иницијативата на фронтот

Од почетокот на мај 2023 година, Русија сè повеќе ја отстапува иницијативата на фронтот и реагира дефанзивно на акциите на Украина, наместо активно да се движи кон сопствените воени цели, ...

Фото: Скриншот

(ВИДЕО) Состојба Бахмут: Руските трупи се повлекуваат на делови од фронтот, окупаторите се предаваат на украинските дронови

Руските трупи се повлекоа на растојание до два километри на одделни делови од фронтот во насока Бахмут во текот на предходниот ден. „Благодарение на добро осмислената одбрана во насока Бахмут, ...

Фото: Укринформ

Русите речиси целосно се префрлија на позициска одбрана, нема закана за освојување на Вухледар, украинските сили ги држат стратешки позиции во Бахмут

Руските окупаторски сили во Украина се префрлија на позициска одбрана, а единствените места на фронтот каде што се обидуваат да нападнат е Бахмут, како и обидот за покривање на Авдиивка ...

Фото: Укринформ

Триесет и седум воени судири во насока Бахмут, убиени над 200 руски напаѓачи

Во изминатите 24 часа во правецот Бахмут се случија вкупно 37 воени судири. Руските војници отвориле оган врз позициите на украинските сили 234 пати, изјави портпаролот на Источната групација на ...

Фронтот кај Бахмут

(ВИДЕО) Бахмут, крвава битка како во Првата светска војна, на Путин очајно му треба успех по серијата понижувачки порази

Напладне, на 4 декември, еден војник на Украинските вооружени сили постави кратко видео на Твитер, од приградската населба Опитне, во близина на Бахмут. Видеото го сподели Антон Герашенко, советник на ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER