fbpx
Милорад Додик
epa09691384 Former Ukrainian president Petro Poroshenko attends a court hearing in the Pechersky district court on suspicion of treason and financing of terrorism, in Kiev, Ukraine, 17 January 2022. Poroshenko was summoned on 17 January 2022 to the Pechersky District Court for choosing of restraint with incrimination him the high treason and attempted looting of national values.  Poroshenko was arrested upon entry into Ukrainian territory, as instructed by the Ukrainian Prosecutor-General.  EPA-EFE/OLEG PETRASYUK
претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен има план...
epa09456826 Investigators at the scene following a fire at a hospital for Covid-19 patients in Tetovo, Republic of North Macedonia, 09 September 2021. At least fourteen deaths have been reported by the Ministry of Health when a fire, thought to have been triggered by oxygen cylinders that provide oxygen to patients with a more severe clinical case of Covid-19, broke out at the hospital.  EPA-EFE/Georgi Licovski

Tag: граѓанско новинарство

Голем интерес за граѓанското новинарство во Прилеп

ЦИВИЛ-Центар за слобода организираше уште еден успешен семинар за граѓанско новинарство на кој учествуваа заинтересирани граѓанки и граѓани, млади новинарки и новинари и претставници на граѓанските организации од Прилеп, Кривогаштани, ...

Работилница за граѓанско новинарство во УАКС

ЦИВИЛ денеска одржа работилница за граѓанско новинарство во Универзитет „Американ колеџ - Скопје“ на која студентите имаа можност одблиску да се запознаат со организацијата и активностите поврзани со проектот „Граѓански ...

Награди за најуспешните стории на граѓанските новинар(к)и

ЦИВИЛ – Центар за слобода денеска ги додели наградите за најуспешните стории на граѓански новинарки и новинари за изминатите два месеци. На почетокот на церемонијата на доделувањето на наградите, Џабир Дерала, претседател на ...

Граѓански објектив во Струмица

Претставници на граѓански организации, млади новинар(к)и, правници и заинтересирани граѓан(к)и беа дел од семинарот за граѓанско новинарство во Струмица кој го организираше ЦИВИЛ - Центар за слобода. Како граѓанското новинарство ...

Муратов: Некој мора да заврши зад решетки за девојчето од „25 Мај“

На доделувањето на наградите за граѓанско новинарство, Дехран Муратов,  новинар, активист и член на тимот на ЦИВИЛ, ја подигна првата награда за сторијата „Таткото на злоставуваната штитеничка: Ако остане во ...

Граѓански објектив во Куманово

Претставници на граѓански организации, млади новинар(к)и и заинтересирани граѓан(к)и беа дел од еднодневниот семинар за граѓанско новинарство во Куманово, на 24 февруари 2018. Како граѓанското новинарство го промени светот и ...

Page 2 of 7 1 2 3 7

CIVILMEDIA NEWSLETTER