fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: иселеници

На полноќ завршува увидот во Избирачкиот список и пријавувањето на иселениците

До Државната изборна комисија преку веб апликацијата www.dijaspora.sec.mk досега се доставени 2.437 пријави од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство. Од нив, 2392 пријави се прифатени, 39 се одбиени, а останатите ...

До ДИК доставени 742 пријави од иселеници за референдумот

Преку веб-апликацијата dijaspora.sec.mk до Државната изборна комисија до денеска до 14 часот доставени се вкупно 742 пријави од граѓани за изјаснување во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство за претстојниот ...

ФДМ: Загриженост поради политичката инструментализација на Законот за јазиците

Конструктивните дискусии за содржината и легалитетот на Законот за јазиците, сè повеќе паѓаат во сенка на ксенофобичниот дискурс, пишува во соопштението на Форумот за демократска Македонија „Форумот за демократска Македонијa, ...

Македонските иселеници во САД протестираа против промена на уставното име

На собири под мотото „Ние сме Македонија“ македонските иселеници во САД и во неколку други земји вчера и денеска протестираат против промена на уставното име на Македонија, јави дописникот на ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER