fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Италија

Утринска пошта: Ограничувања, тестови, солидарност, измамници…

ГЕРМАНИЈА Министрите воопшто нема ни да размислат за укинување на карантинот во земјата за најмалку три недели, истакна врвен владин претставник на германската влада. Дури и тогаш, мерките би можеле ...

Германија, Италија и Австрија ќе се залагаат за безбедни граници на ЕУ

Германија, Италија и Австрија планираат тесно да соработуваат за да се воведе ред во сегашната ситуација со миграцијата во Европската унија, соопштија министрите за внатрешни работи на трите земји. Италијанскиот, ...

Австриски министер побара центри за обработка на мигрантските барања надвор од Европа

Австрискиот министер за култура Герно Блумел денеска повика на построга контрола на границите на Европската Унија, како и на отворање на центри за обработка на барањата за азил кои ќе ...

Мијатовиќ: Попишувањето на Ромите е кршење на човековите права

Комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ ги осуди изјавите на италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини дека сака да спроведе попис на ромското население и да ...

Повторно растат тензиите во ЕУ поради мигрантите, тврди „Гардијан“

Три години по почетокот на бегалската криза во Европа повторно се зголемуваат тензиите меѓу членките на Европската унија за тоа како да се реагира на илегалната имиграција, воглавно од Блискиот ...

„Кориере дела сера“: На 9 септември можни нови избори во Италија

Ниту по 12 недели од одржувањето на парламентарните избори, што е рекорд во историјата на Републиката, Италија нема влада. Весникот „Кориере дела сера“ објави дека партиите веќе размислуваат за предвеемни ...

Page 5 of 6 1 4 5 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER