fbpx
Социјални мрежи
Социјални мрежи
Победничката фотографија на Јулија Кочетова. Фото: Инстаграм
Фото: миа.мк
Фото: Укринформ
Фото: Х
Џелал Хоџиќ

Tag: Италија

Taјани: Италија е подготвена да испрати војници во мировна мисија доколку се создаде палестинска држава

Италија ќе биде подготвена да испрати војници како дел од мировната мисија со други земји доколку се формира меѓународно призната палестинска држава, изјави италијанскиот вицепремиер и министер за надворешни работи ...

Фото: Скриншот

Експлозија во хидроцентрала во Италија, 10 лица повредени и шестмина исчезнати

Шест лица се сметаат за исчезнати, а 10 се повредени, од кои четворица потешко во експлозија во хидроцентрала во Италија. Повредените се здобиле со тешки изгореници. Италијанските медиуми јавија дека ...

Мелони: Во Италија создаден фонд за вештачка интелигенција од милијарди евра

Премиерката на Италија, Џорџа Мелони денеска најави инвестициски фонд од една милијарда евра наменети за проекти за вештачката интелигенција (АИ), при тоа апелирајќи на „правилата на етиката“ при користењето на ...

Фото: СЕП

Маричиќ: Италија е голем поддржувач на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Првиот заменик претседател на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска и утре е во официјална посета на Рим, Италија. Како што информира СЕП, Маричиќ ќе оствари повеќе средби ...

Рама во Унијата на ЦСУ: Албанија и помага на Италија со мигрантите, го одработуваме нашиот дел за овој проблем на ЕУ, од која сакаме да бидеме дел

Албанскиот премиер Еди Рама денеска беше во посета на Баварија, Германија, на покана на баварскиот премиер Маркус Седер, како учесник на традиционалниот состанок на почетокот на годината на Христијанско-социјалната унија ...

Италија ја продолжи граничната контрола кон Словенија за уште пет месеци поради ризик од продор на терористи

Контролата на североисточната граница на Италија долж границата со Словенија ќе биде продолжена за уште пет месеци, изјави италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Пјантедоси, пренесува италијанската агенција АНСА. Мерката ...

Фото: НОВА ТВ

Фемицид: Дали Италија прави доволно за да ги заштити жените – како да се искорени токсичната култура на насилство?

Според податоците на ЕУРЕС, има околу 2.000 деца и млади кои ги загубиле своите мајки поради фемицид во Италија помеѓу 2009 и 2021 година. Во 80% од случаите, татко им ...

Фото: МИА

Еврокомесарката Јохансон: Договорот Албанија-Италија за мигрантите не го прекршува правото на ЕУ

Договорот што ѝ дозволува на Италија да изгради прифатни центри во Албанија за илјадници мигранти спасени во Медитеранот не го прекршува правото на Европската унија, кое се однесува на ова ...

Рама: Договорот за прифатни центри за мигранти не го потпишавме за да влеземе во ЕУ, туку да и помогнеме на Италија

Албанскиот премиер Еди Рама, договорот за прифаќање илегални мигранти во неговата земја, не го потпишал за Албанија да влезе во Европската унија, туку да и помогне на Италија, пренесува МИА. ...

Мелони по средбата со Рама: Ќе градиме прифатен центар за имигранти во пристаништето Шенѓин

Италијанската премиерка Џорџа Мелони најави дека во албанскиот пристаништен град Шенѓин ќе биде изграден прифатен центар за имигранти, кој се очекува да биде отворен идната пролет. Ова, како што рече ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER