fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Италија

Најмалку 21 загинат во автобуската несреќа во северна Италија, меѓу жртвите има Украинци, Германци и Французи

Украинци, Германци и Французи се меѓу жртвите на автобусот што синоќа излета од надвозник во северна Италија и се запали, соопштија локалните власти. Најмалку 21 лице загина во трагедијата на ...

Фото: МИА архива

Повеќе од 50 лица уапсени во Италија во нова полициска операција против калабриската мафија Ндрангета

Повеќе од 50 лица се уапсени во Италија во нова полициска операција против калабриската мафија „Ндрангета“, објавија странските агенции, повикувајќи се на изјава на италијанските карабинери. Во полициската акција, наречена ...

Десничарите Салвини и Ле Пен обединети пред изборите за ЕУ ​​во 2024 година: Ќе се борат против „миграциското потопување“

Италијанецот Матео Салвини и Французинката Марин Ле Пен ја потврдија својата екстремно десничарска алијанса пред изборите за ЕУ ​​следната година и ја истакнаа својата антиимиграциска платформа пред поддржувачите. Говорејќи на ...

Грковска со градоначалникот на Рим: Северна Македонија и Италија негуваат пријателски односи, продлабочување на економската и културната соработка

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска имаше средба со градоначалникот на Рим Роберто Гуалтиери, со кој меѓудругото разговараа и за поднесената кандидатура на Италија, Рим да ...

Како италијанската екстремно десничарска премиерка Мелони ја засака миграцијата

Пред да стане италијанска премиерка, Џорџија Мелони беше еден од најжестоките гласови  против миграцијата во ЕУ. Како опозициска политичарка, таа мрачно предупреди на напорите за замена на домородните Италијанци со ...

САД и Италија продолжуваат да ја поддржуваат Украина се додека е потребно

По состанокот во Белата куќа, американскиот претседател Џо Бајден и италијанскиот премиер Џорџ Мелони ја продолжија својата сеопфатна поддршка за Украина онолку долго колку што е потребно. Ова се наведува ...

Голем број пожари во јужна Италија се предизвикани од пиромани

Јужна Италија е зафатена од шумски пожари, а според Земјоделскиот синдикат Колдирети и локалните жители, поголем број од пожарите се предизвикани од пиромани. Според Колдирети дека 60 проценти од шумските ...

Фото: МИА

Најмалку пет луѓе го загубија животот во пожарите и невремето во Италија

Најмалку пет лица го загубија животот во Италија во невремето на северот и во пожарите на Сицилија, поради што Владата прогласи вонредна состојба во најтешко погодените области. „Со голема тага ...

Издадени највисоки предупредувања за силно невреме во Италија, Хрватска, Словенија, Австрија и Унгарија

Силно невреме денеска го погоди Милано, предизвикувајќи голема материјална штета и прекин на сообраќајот. Поради дрвјата кои паднаа на сообраќајниците одредени делници беа затворени. Блокирани се и неколку железнички линии ...

Според Министерството за внатрешни работи на Обединетото Кралство, Албанија е „безбедна и просперитетна земја“ и многу нејзини граѓани „поминуваат низ повеќе земји на пат кон Обединетото Кралство“, каде што по пристигнувањето изнесуваат неверојатни причини за барање азил./Фото: ЕПА

Италијанските специјални сили ослободија товарен брод киднапиран од мигранти

Италијанските специјални сили совладаа група мигранти кои киднапираа товарен брод во близина на брегот на Неапол, пренесува МИА. Неколку луѓе од 15-члената група кои се криеле на бродот „Галата Сивејс“, ...

Page 2 of 6 1 2 3 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER