fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: Ерменија

Во Германија ќе се одржат мировни разговори помеѓу Ерменија и Азербејџан

Министрите за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан треба да одржат мировни разговори во Берлин оваа недела, соопштија двете министерства, во обид да се реши повеќедеценискиот конфликт меѓу кавкаските земји. ...

Ерменија се приклучи на Меѓународниот кривичен суд, за Русија тоа е непријателска одлука

Ерменија се приклучи на Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, објавија службени извори, што е одлука која Русија ја смета за непријателска. „Римскиот статут (со кој беше основан МКС) официјално ...

Алиев: Франција ќе биде виновна доколку избувне нова војна со Ерменија

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев ја прекори Европската унија и предупреди дека одлуката на Франција да испрати оружје во Ерменија може да предизвика нов конфликт во регионот на Јужен Кавказ, по ...

По воена операција на Азербејџан во Нагорно-Карабах, бран протести и немири избувнаа низ Ерменија со барања владата на Пашинјан да поднесе оставка Фото: Гуидхал

Руската ФСБ директно вклучена во дестабилизацијата на Ерменија со цел да ја собори владата на Пашинјан

Руската Федерална служба за безбедност е директно вклучена во дестабилизацијата на Ерменија со цел да ја собори владата на земјата, објави новинската агенција Гилдхол, повикувајќи се на извор во една ...

Судбината на Ерменците е најдобар доказ колку вреди безбедносниот чадор на Москва!

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Пред речиси две недели, новинарот на Недељник, Жељко Пантелиќ, нѐ потсети на една реченица која наводно ја изговорил Јосип Броз Тито. Таа гласи – „тешко им е на ...

Азербејџан прогласи амнестија за ерменските борци во регионот Нагорно Карабах

Азербејџан прогласи амнестија за ерменските борци во регионот Нагорно Карабах кои го предаваат оружјето, иако некои од нив најавија дека ќе продолжат со отпорот, изјави советникот на азербејџанскиот претседател Хикмет ...

Пашинјан: Азербејџан сака да ја вовлече Ерменија во воени операции

Воспоставувањето на прекин на огнот во Нагорно Карабах не значи дека Азербејџан повеќе не сака да ја вклучува Ерменија во воени операции, предупреди денеска ерменскиот премиер Никол Пашинјан. Тој оцени ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER