fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Ерменија

Пашинјан: Азербејџан сака да ја вовлече Ерменија во воени операции

Воспоставувањето на прекин на огнот во Нагорно Карабах не значи дека Азербејџан повеќе не сака да ја вклучува Ерменија во воени операции, предупреди денеска ерменскиот премиер Никол Пашинјан. Тој оцени ...

Azerbaijan increased its military build-up around Nagorno-Karabakh in the run-up to Tuesday's operation

Азербејџан започна воена операција во Нагорно-Карабах, бара од етничките Ерменци да се предадат

Најмалку 27 лица се убиени, а 200 други се ранети во воена операција на Азербејџан во спорниот регион Нагорно-Карабах, според официјален претставник на тамошната територија контролирана од Ерменија. Гегам Степанјан, ...

Османи од Њујорк: Употребата на сила за решавање на споровите е неприфатлива

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи на Република Северна Македонија Бујар Османи оствари одвоени средби со министерот за надворешни работи на Азербејџан, Џејхун Бајрамов и министерот за надворешни ...

Фото: Азербејџан ги обои своите возила со „воени ознаки“ слични на оние што ги користи руската армија

Азербејџанските сили со симболи во руски стил се концентрираат на границата со Ерменија, се насетува нова војна

Војската на Азербејџан ги зголемува своите сили во близина на Ерменија и ги обои своите возила со „воени ознаки“, со превртено „А“ и стилизирано „Ф“, слични на оние што ги ...

Фото: Wikimedia commons

Зошто Макрон се спротивставува на интересите на ЕУ и го поддржува рускиот сепаратизам?

Кремљ има влијателни сојузници кои го поддржуваат сепаратизмот во „постсоветските“ земји, чија политика е спротивна на позицијата на ЕУ, пишува украинскиот политички аналитичар Игор Чаленко за деструктивната улога на Франција ...

Фото: Укринформ

Нова рунда судири на границата на Азербејџан и Ерменија

Едно лице загина, а четворица се ранети во престрелка меѓу војската на границата на Ерменија и Азербејџан, пренесува Укринформ повикувајќи се на агенцијата Ксинхуа. Азербејџанското Министерство за одбрана ја потврдило ...

Протести предизвикаа оставка на премиерот Серж Саргсјан

Новоизбраниот ерменски премиер Серж Саргсјан соопшти денеска дека поднесува оставка. Саргсјан поднесе оставка по десетина денови  масовни протести во Ереван и други градови во државата. Ерменскиот Парламент во вторникот го ...

Page 2 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER