fbpx
Тошковски - Османи
Фото: Укринформ
Фото: МИА
Џулијан Асанж (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: Ерменија

Османи од Њујорк: Употребата на сила за решавање на споровите е неприфатлива

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи на Република Северна Македонија Бујар Османи оствари одвоени средби со министерот за надворешни работи на Азербејџан, Џејхун Бајрамов и министерот за надворешни ...

Фото: Азербејџан ги обои своите возила со „воени ознаки“ слични на оние што ги користи руската армија

Азербејџанските сили со симболи во руски стил се концентрираат на границата со Ерменија, се насетува нова војна

Војската на Азербејџан ги зголемува своите сили во близина на Ерменија и ги обои своите возила со „воени ознаки“, со превртено „А“ и стилизирано „Ф“, слични на оние што ги ...

Фото: Wikimedia commons

Зошто Макрон се спротивставува на интересите на ЕУ и го поддржува рускиот сепаратизам?

Кремљ има влијателни сојузници кои го поддржуваат сепаратизмот во „постсоветските“ земји, чија политика е спротивна на позицијата на ЕУ, пишува украинскиот политички аналитичар Игор Чаленко за деструктивната улога на Франција ...

Фото: Укринформ

Нова рунда судири на границата на Азербејџан и Ерменија

Едно лице загина, а четворица се ранети во престрелка меѓу војската на границата на Ерменија и Азербејџан, пренесува Укринформ повикувајќи се на агенцијата Ксинхуа. Азербејџанското Министерство за одбрана ја потврдило ...

Протести предизвикаа оставка на премиерот Серж Саргсјан

Новоизбраниот ерменски премиер Серж Саргсјан соопшти денеска дека поднесува оставка. Саргсјан поднесе оставка по десетина денови  масовни протести во Ереван и други градови во државата. Ерменскиот Парламент во вторникот го ...

Page 2 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER