fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: Кијив

Потврда на украинските евроатлански аспирации пред Самитот Украина-ЕУ: Украина сака да влезе во ЕУ во рок од две години

Украинскиот премиер, Денис Шмихал, во разговор за Политико изјави дека Украина има план да влезе во Европската унија во следните две години.   „Имаме многу амбициозен план за влез во Европската унија ...

Фото: Укринформ

Еден убиен, двајца ранети во масовниот руски ракетен напад врз Кијив, соборени над 15 крстосувачки ракети

Едно лице загина, а две се ранети откако руски проектил погоди нестанбена зграда во квартот Холосивски во Кијив, објави градоначалникот на Кијив, Виталиј Кличко на Телеграм, пренесува Укринформ. Претходно Кличко извести ...

Румен Радев и Владимир Путин, 2018 (Wikimedia Commons)

Румен Радев и вокабуларот на Кремљ

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Кога кон Балканот се гледа од московски ракурс, два настани секако привлекуваат поголемо внимание. Едниот е објавата на германскиот „Ди Велт“ од пред десеттина дена дека за судбината ...

Шолц: Војната во Украина нема да се претвори во судир помеѓу НАТО и Русија

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Берлин ќе остане сојузник на Кијив се додека е потребно и ќе продолжи да испорачува оружје, вклучително и артилерија, со што јасно, како ...

Осуда за вербалните напади против медиумите, Северна Македонија е силен сојузник на НАТО, можни сценарија за Украина во 2023 година

ТЕМА НА ДЕНОТ ЦИВИЛ: Вербалните напади против медиумите е напад врз слободата на говорот! „Цивил – Центар за слобода ги осудува сите облици на дискредитација на медиумите кои многу често ...

Днипро, Украина, 14 јануари 2023

Ден 325: Руски ракетни напади врз цивилите и цивилната инфраструктура во Кијив, Харкив и Днипро

На 325-тиот ден од почетокот на целосната воена агресија против Украина, руските сили денеска извршија силни ракетни напади врз цивилни цели во Украина. Утрово беа погодени повеќе цивилни и инфраструктурни ...

Фото: Legacy of War Foundation

Онлајн аукција за Украина на Бенкси цел на „непријателски напади“ од Русија

Онлајн аукција за ситопечати на Бенкси за Украина била цел на илјадници „непријателски напади“ од внатрешноста на Русија, откри добротворна организација, објавува Гардијан. Бенкси, светски познатиот графити уметник, првично го ...

Подољак: Украина не прифаќа мировен договор со кој Русија ќе задржи украинска територија

Киjив отфрла каков било мировен договор со Москва што ќе и овозможи на Русија да ја задржи окупираната украинска територија од руските сили, изјави денеска советникот на украинскиот претседател Володимир ...

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, Божиќ, 2022 година.

Зеленски: Напредуваме во некои делови на Донбас

Украинските сили ги држат своите позиции против руските војници во источниот регион Донбас и постигнуваат одреден напредок во некои области, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува МИА. – Во целина, ...

Page 4 of 5 1 3 4 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER