fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи

Tag: Кијив

Трудо: Руските ракетни напади потсетуваат на важноста на понатамошната поддршка на Украина

Канада го осуди воздушниот напад на Русија врз  Украина и ја нагласи важноста за понатамошна поддршка за одбрамбените капацитети на Украина. За ова премиерот на Канада Џастин Трудо денес објави ...

Руски ракетен напад уништи дел од зградата на Кијивската академија за применети уметности

Руски ракетен напад врз Кијив уништи дел од зградата на Државната академија за декоративни и применети уметности и дизајн „Михаило Бојчук“, објавија украинските медиуми, повикувајќи се на Министерство за култура ...

Фото: Укринформ

Рускиот ракетен терор продолжува: Кијив нападнат со две балистички ракети истрелани од привремено окупираниот Крим

Украинските воздухопловни сили уништија две балистички ракети истрелани од руските војници кон Кијив од привремено окупираниот Крим, изјави командантот на украинските воздухопловни сили, генерал-полковник Микола Олешчук во објава на Телеграм, ...

Фото: Твитер

Масивен ракетен напад врз Кијив, повредени, уништени станбени згради, училишта, градинки, рускиот терор продолжува

757. Масивен ракетен напад врз Кијив. Има повредени, уништени се станбени згради, училишта, градинки. Рускиот терор продолжува. Украинците се борат губејќи ги животите поради недостаток на системи за противвоздушна одбрана, ...

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба

Кулеба: Во јули очекуваме „силен и далекусежен исчекор“ кон членството во НАТО

Шефто на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, денеска изјави дека Кијив очекува „силен и далекусежен исчекор“ кон членството во НАТО на самитот на Алијансата во јули во Вашингтон. -Работиме напорно за ...

Фон дер Лајен: Цврсто стоиме покрај Украина и оддаваме признание на отпорот на храбриот украински народ

Оваа посета на Кијив на денот кога се одбележува втората годишнина од почетокот на руската агресија врз Украина е со цел да му оддадеме признание на извонредниот отпор на храбриот ...

Фото: Укринформ

Русија лансираше 45 дронови кон Кијив и југот на Украина, соборени 40 од нив

Во текот на ноќта, Русија изврши напади со беспилотни летала врз Кијив и јужна Украина, објави денеска Укринформ. Украинските воздухопловни сили преку апликацијата за пораки Телеграм информираа дека нивните системи ...

Русија изврши уште еден масивен ракетен напад врз Украина, Борел утрото од посетата го започна во засолниште

Утрото на 7 февруари Русија изврши уште еден масивен ракетен напад врз Украина. Силите за противвоздушна одбрана дејствуваа во Кијив и други градови во Украина. Спасувачките екипи се упатуваат кон ...

Обновени 17 илјади објекти оштетени од Русите во регионот на Кијив

Речиси 17 илјади  оштетени објекти од руските напаѓачи веќе се обновени во регионот на Кијив, напиша во своја објава на Фејсбук,  Руслан Кравченко, шеф на регионалната воена управа, пренесува Укринформ. ...

Пожарникар пристигнува на местото на руски ракетен напад во Харков, 29 декември 2023 година.
Фото: Јевхен Титов/Ројтерс

Русија го изврши најголемиот воздушен напад врз Украина од почетокот на целосната инвазија

Русија го изврши најголемиот воздушен напад врз Украина од почетокот на целосната инвазија, изјави украинската војска за Си-Ен-Ен, со невиден број беспилотни летала и проектили истрелани врз цели низ целата ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER