fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: Кијив

Фон дер Лајен пристигна во Кијив, има важна порака за Зеленски

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во Кијив во својата шеста посета на Украина од почетокот на војната, во момент кога вниманието на светската јавност се ...

Блинкен: САД ќе испратат дополнително оружје и опрема во Украина

САД ќе и достават на Украина дополнително оружје и опрема за нејзината континуирана борба против руската инвазија, изјави денеска американскиот државен секретар Ентони Блинкен, пренесува МИА. Најавеното оружје во вредност ...

Братислава ги одложува одлуките за воена помош за Кијив до формирање нова словачка влада

Словачка одлучи да ги одложи одлуките за воена поддршка за Кијив во очекување на новата влада по изборниот успех на партиите кои се противат на помош за соседна Украина, соопшти ...

Бербок во посета на Кијив

Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок утрово пристигна во посета на Кијив, што е нејзина четврта посета на Украина. Нејзината посета не беше најавена поради безбедносни причини, јави Зидојче Цајтунг. ...

Украинската амбасадорка изрази благодарност до првата дама на Македонија за учеството на Самитот посветен на менталното здравје во Кијив

Првата дама на Македонија, Елизабета Ѓорѓиевска се обрати на панелот „Генерацијата која ќе владее со светот, каква ли ќе биде?“, во рамки на Самитот на првите дами и господа, кој ...

синоќа Кијив беше нападнат со крстосувачки и балистички ракети,беше извршен ракетен напад врз Запорижја.Вооружените Сили на🇺🇦го ослободуваат секој метар.Со TAURUS ќе биде посигурно

16 починати и 5 ранети откако Државата-терорист изврши ракетен напад врз градот Костјантинивка, Донецката област

Државата-терорист во попладневните часови изврши ракетен напад врз градот Костјантинивка, Донецката област. Како последица на нападот, 16 лица се починати, а 5 се ранети. Руската Федерација константно го тероризира цивилното ...

УНЕСКО сака да вклучи делови од Кијив и Лвив на листата на загрозено светско наследство

Катедралата Света Софија и манастирската зграда во Кијив кон средината на овој месец ќе бидат ставени на листата на загрозено светско наследство, како и историскиот центар Лвив, во западниот дел ...

Украинско МВР: Експлозија во суд во Кијив

Украинското Министерство за внатрешни работи денеска потврди дека одекнала експлозија во Окружниот суд Шевченкивски во Кијив, објавија локалните медиуми. „Според прелиминарните информации, засега неидентификуваната направа била активирана од маж кој ...

Шпанскиот премиер: ЕУ е решена да и помогне на Украина во борбата против руската агресија

Шпанскиот премиер Педро Санчез, кој допатува во посета на Кијив, денеска изјави дека Европската унија е решена да и помогне на Укарина во борбата против руската агресија, јави Радио Слободна ...

Page 2 of 5 1 2 3 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER