fbpx
Фото/ Wikimedia commons

Tag: Кирјакос Мицотакис

Мицотакис: Северна Македонија може само корист да има од добрите односи со Грција, европскиот пат минува низ Атина

Северна Македонија, како и Албанија, може само да добие од добрите односи со Грција. Во спротивно, европскиот пат на двете земји минува низ Атина. И таму ќе наиде на проблеми, ...

Мицотакис: Ципрас и Каменос ја отвораат вратата за интеграција на Скопје во НАТО

Ципрас и Каменос, пред три седмици во Преспа признаа македонска националност и јазик за Скопје, денес во Брисел ја отвораат вратата за интеграција во НАТО, вели претседателот на Нова демократија, ...

Мицотакис побара од Павлопулос да интервенира договорот да дојде во грчкиот парламент пред да биде потпишан

Интервенција од грчкиот претседател, за договорот, пред да биде потпишан да биде донесен во парламентот, побара лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис од Прокопис Павлопулос на нивната денешна 30 минутна ...

Средба Павлопулос – Мицотакис во текот на денот

Лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, бара итна средба со претседателот на државата, Прокопис Павлопулос, соопштуваат од партијата. Како што јави дописничката на МИА од Атина, Мицотакис и Павлопулос ...

Кумуцакос: Не е изводливо да се постигне конечен договор за името

Договорот треба да биде комплетен, целосен и конечен и да ја разликува соседната земја од Македонија, вели одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија во интервју за ...

Грчкиот парламент одлучи да се формира комисија за вмешаните политичари во случајот „Новартис“

По повеќе од 20-часовна расправа, што заврши со гласање по четири часот утрово, грчкиот Парламент одлучи за сите 10 политичари чии имиња се најдоа во предметот во случајот „Новартис“ да ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER