fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: Конфликт

Снајдер: За разлика од војната во Украина, во израелскиот конфликт најверојатно ќе се дојде до брзо политичко решение

Во војната меѓу Израел и Газа е многу поверојатно да се дојде до брзо политичко решение, додека војната меѓу Русија и Украина нема да се реши политички во скоро време, ...

Хамас изврши ракетен напад кон Израел додека израелската војска продолжува да ја бомбардира Газа

Хамас лансираше масивен ракетен напад кон централниот и јужниот дел на Израел во средата вечерта, при што лесно беа повредени шест лица, додека израелската војска продолжува да ја бомбардира Газа ...

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

Контаминација: Како домашните политичари и пропагандисти го користат израелско-палестинскиот конфликт?

ЏАБИР ДЕРАЛА Читајќи го извештајот на ЦИВИЛ мониторинг тимот за ураганот од дезинформации и говор на омраза по избивањето на крвавиот судир меѓу Израел и Хамас, не можам да се ...

Foto: Wikimedia Commons

УНХЦР: Повеќе од 800.000 луѓе би можеле да побегнат од Судан поради конфликтот

Повеќе од 800.000 луѓе би можеле да побегнат од конфликтот во Судан, предупреди денеска шефот на Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР), Филипо Гранди. Досега најмалку 73.000 луѓе пристигнале ...

Британскиот премиер: Војната во Украина е предизвик, но ни се заканува уште полош конфликт

Британскиот премиер Риши Сунак предвидува „тешка и опасна деценија“ во главниот преглед на одбраната, безбедноста и надворешната политика, објавен денеска. Тој предупреди дека руската војна во Украина и кинеската агресија ...

Шефот на американската дипломатија: Палестинците умираат невини, тажен сум

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека е тажен поради смртта на невините Палестинци во израелско-палестинското насилство, за време на средбата со палестинскиот претседател Махмуд Абас на окупираниот Западен Брег. ...

Што освен конфликт е контра понудата на Апасиев, Мицкоски и Русија за сигурноста и реформите што ни ги носат ЕУ и НАТО?

Со влезот во НАТО, Македонија доби сигурност и неповредливост на границите, што е особено важно во време кога целиот свет гледа како интегритетот и целовитоста на една Украина е загрозен ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER