fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: контраофанзива

Блинкен во Кијив: Има охрабрувачки напредок во украинската контраофанзива

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој денеска е во посета на Кијив, изјави дека има многу охрабрувачки напредок во украинската контраофанзива, пренесуваат странските агенции, пренесува МИА. „Многу јасно се гледа ...

Зеленски потврди напредок во контраофанзивата, САД го поздравија успехот на Украинците

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека украинските војници напредуваат во контраофанзивата, отфрлајќи ги изјавите на некои западни претставници кои тврдат дека Украина напредува премногу бавно на теренот, пишува Вашингтон ...

Последиците од рускиот ракетен напад врз Запорожје на 9 август 2023 година. (Фото: гувернер Јуриј Малашко/Телеграма)

Украинските сили постигнаа значителен напредок во Запорижја во услови на континуирана контраофанзива

Геолокацираните снимки објавени на 11 август и анализирани од страна на Институтот за проучување на војната потврдуваат дека украинските сили стигнале до северната периферија на Роботин, лоцирана на 10 километри ...

Фото: Wikimedia Commons

Американски генерал: Украинската контраофанзива ќе биде многу долга и многу, многу крвава

Украинската контраофанзива против руските сили ќе биде тешка и „многу крвава“, изјави американскиот генерал Марк Мили, пренесе Би Би Си. Генералот Мили истакна дека не е изненаден што напредувањето на ...

Фото: Укринформ

Британско разузнавање: Украинските сили бележат постојан тактички напредок во контраофанзивата

Украинската војска ги користи искуствата од првите две недели од најновата контраофанзива за цели на усовршување на тактиката и на постигнување сигурен напредок во сите клучни области, стои во извештајот ...

BAKHMUT, UKRAINE - OCTOBER 28: Howitzers of the 53rd Mechanized Brigade fire towards Russian points in Bakhmut, Donetsk Oblast, Ukraine on October 28, 2022 as conflicts continue in the Russian-Ukrainian war. ( Metin Aktaş - Anadolu Agency )

Руските војници во последните четири месеци претрпуваат најголеми загуби

Најжестоките борби на контактната линија за време на украинската контраофанзива се забележани во три области. Руските напаѓачи претрпуваат големи загуби, пренесува Укринформ. Ова на Твитер го објави британското Министерство за одбрана, ...

Уништени згради како резултат на интензивни борби, среде руската инвазија, во Бахмут, Украина,15 јуни 2023 година (Foto: Reuters)

Кијив: Постигнуваме напредок во јужните сектори на контраофанзивата

Украинските сили напредуваат во јужните сектори на нивната контраофанзива против руските окупаторски трупи, изјавија украински воени претставници. Последниот извештај за контраофанзивата, како и приказот за „очајниот отпор“ на руските трупи ...

Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)

Столтенберг за Си Ен Ен: Успешна украинска контраофанзива ќе го принуди Путин да седне на преговарачка маса

Доколку украинската контраофанзива биде успешна тоа би можело да го натера рускиот претседател Владимир Путин да седне на преговарачка маса, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за Си Ен ...

Зеленски потврди: Почна контраофанзивата на Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска официјално потврди дека украинската контраофанзива започнала. Според британски Гардијан, Зеленски истакна дека во Украина се „одвиваат контраофанзивни и одбранбени акции“, но не сакал да открие ...

Фото: Укринформ

Украинските сили напредуваат северно и југозападно од Бахмут додека Москва и Кијив сигнализираат за почеток на украинската контраофанзива

Украинските сили на 5 јуни направија ограничен напредок северно и југозападно од Бахмут, објави Институтот за изучување на војната (ISW) во својот извештај. Украинската заменик министерка за одбрана Хана Маљар ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER