fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: коридори 8 и 10д

ДКСК до ОЈО ќе достави анализа за постапувањата на државните органи при склучувањето на договорот за коридорите 8 и 10Д

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната 99-та седница ја презентираше анализата на одлуките при носењето и склучувањето на договорот за градба на коридорите 8 и 10Д со ...

Пендаровски со својот правен тим ќе ги разгледува измените на законите за коридорите 8 и 10д пред да ги потпише указите

Претседателот на државата Стево Пендаровски со својот правен тим ќе ги разгледа измените на законите поврзани со коридорите 8 и 10д донесени вчера од Собранието, посочуваат за МИА од Кабинетот ...

Бочварски: Оваа Влада се избори Коридорот 8 да стане главен коридор на ЕУ, во 2013 тоа било одбиено

„Минатата година на неколку средби со еврокомесарката за транспорт, заедно со претставниците од Бугарија и Албанија баравме Коридорот 8 да биде вметнат на мапата на главни коридори на ЕУ“ изјави ...

Фото: Скриншот

Ахмети: „Огнените“ се против Коридорот 8

Генералниот секретар на ДУИ, Фатон Ахмети, вчера во „Клик плус“ зборуваше за последните случувања во ДУИ, и кажа дека т.н. „огнена група“ била против Коридорот 8, со постојани забелешки и критики за ...

Пенов: Како граѓани не го гледаме бенефитот од новиот модел за автопатишта кој успеа на Балканот, самиот Бехтел е гаранција дека нема корупција

Министерот за локална самоуправа, Ристо Пенов денеска, во гостувањето во емисијата „Утрински печат“, го коментираше договорот со американско-турскиот конзорциум Бехтел и Енка за изградбата на Коридорите 8 и 10Д. Според ...

Фото: Влада.мк

Подготвителните градежни работи на Коридорот 10д продолжуваат, се подготвува изградбата на модерниот автопат Прилеп – Битола

Продолжуваат подготвителните градежни работи на Коридорот 10д на автопатската делница Прилеп-Битола, како дел од активностите за изградба на овој коридор чиј почеток на реализација беше означен вчера во Прилеп. Согласно ...

Камен темелник за автопатската делница Прилеп-Битола на Коридорот 10д

Во Прилеп денеска ќе биде поставен камен темелник за автопатската делница Прилеп - Битола на Коридорот 10д, една од четирите делници предвидени за изградба со Договорот со американско-турскиот конзорциум „Бехтел ...

Факти за Договорот за изградба на коридорите 8 и 10д. Кои законски решенија што ја кочат изградбата ќе се менуваат?

Потребата од доизградба и модернизација на патната мрежа низ државата е суштинска потреба заради брз економски развој, како и интеграција на транспортниот сектор со ЕУ. Транспортните политики на државата мора ...

Ерол Ризаов

Од „што ќе ни е автопат“, стасавме до Илирида

ЕРОЛ РИЗАОВ Деновиве во Македонија се разоткрива една стогодишна заблуда. На големо изненадување, откривме дека изградбата на современи автостради и магистрални патишта не била наменета само за побрз развој на државите, без која ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER