fbpx
Драган мИшев, новинар, ЦИВИЛ Медиа(фото: Б.Јордановска/ЦИВИЛ)
Бранко Тричковски, колумнист
Од одбележувањето на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2022 (фото: ЦИВИЛ)
фото: Едуард Крижанивскиј
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (фото: Кабинет на Претседателот на Украина)

Tag: Костадиновска Стојчевска

Костадиновска-Стојчевска: Ги отвораме ширум портите за да ја прегрнеме културата на Европа

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во своја објава на Фејсбук напиша дека корените на македонската култура во Европа се напојуваат со делото на Светите браќа Кирил и Методиј, кои беа ...

Костадиновска Стојчевска: Иконите претставуваат заштитено културно добро и ќе се погрижиме да го вратиме нивниот сјај за цела јавност да ги види

„Десет годишниот процес на реституција која што е прва од тие размери во регионот заврши со враќање на 20 икони од Република Албанија во Републикка Северна Македонија. Тоа се икони ...

Костадиновска-Стојчевска на седница на Национална комисија на УНЕСКО: За да постигнеме успех, неопходно е секој да го понесе својот дел од обврските

Во Владата на Република Северна Македонија денеска се одржа седница на Националната комисија за УНЕСКО на РСМ, на која се дискутираше за одлуката и за заклучоците од 45. сесија на Комитетот за светско ...

Костадиновска – Стојчевска: Културната и верската различност да бидат инспирација за инвестиција во мирот

Културната и верската различност треба да бидат инспирација и мотивација за инвестиција во мирот и за општества со хуман, човечки лик, порача вечерва министерката за култура Бисера Костадиновска - Стојчевска, ...

Костадиновска-Стојчевска: Со новиот Предлог-закон за културата се предвидува повеќегодишно финансирање проекти

„Ќе стипендираме студии за кадри кои се дефицитарни со обврска за студентите што се во програмата да останат, се надевам дека ќе ги задржиме студентите дома“, рече министерката за култура ...

Костадиновска-Стојчевска ги претстави новините во Конкурсот за проекти од национален интерес за 2024 година

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на прес-конференција во Владата соопшти дека од денеска (3 октомври) во 12 часот е отворен системот за електронско пријавување на Конкурсот за поддршка на проекти ...

Костадиновска-Стојчевска: „Букстар“ е платформа и предизвик за промена на светот преку литературата

Во Младинскиот културен центар во Скопје синоќа беше отворено деветтото издание на Фестивалот на европска литература „Букстар“ во тек на кој ќе гостуваат десет европски автори, четириесетина македонски учесници од ...

фото: Министерство за Култура

Костадиновска-Стојчевска за Скопје-европска престолнина на културата:  Имаме потенцијал кој, убедена сум, нема да ја пропушти шансата да се покаже во своето најдобро издание

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, заедно со градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска и амбасадорот на Европската Унија во Република Северна Македонија, Дејвид Гир, денеска на сцената „Школка“, во Градскиот ...

Костадиновска-Стојчевска: Фестивалот на врвната визуелна уметност „Браќа Манаки“ е чувар на споменот за љубопитните браќа Милтон и Јанаки

Многубројни гости со силен аплауз го поздравија македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ на режисерот Горан Столевски, по светската премиера на Фестивалот во Венеција, со кој вчеравечер во Центарот за култура ...

Костадиновска Стојчевска: Статусот на УНЕСКО останува, остануваат и препораките за негово зачувување

Комитетот за светско културно наследство на УНЕСКО високо го вреднува донесувањето на стратегискиот план заедно со Република Албанија, како потврда за нашите искрени намери за зачувување на статусот и подготвеност ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER