fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: Кулеба

Прес на Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, Варшава, 27 март 2024

Кулеба ги повика членките на НАТО да и обезбедат на Украина системи „Патриот“

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, денеска ги повика членките на НАТО да и обезбедат на неговата земја повеќе системи „Патриот“, пренесува новинската агенција МИА. -Не сакам да го расипам ...

Прес на Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, Варшава, 27 март 2024

(ВИДЕО) Кулеба за ЦИВИЛ: Русија не знае за граници, ќе стори сè за да ја дестабилизира вашата земја

На онлајн брифингот за повеќе од 100 светски медиуми, министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, ја истакна итната потреба на Украина за што е можно повеќе проектили од ...

Сежурне: Украина останува приоритет за Франција се додека е потребна

Украина е и ќе остане приоритет за Франција, порача синоќа новиот француски министер за надворешни работи Стефан Сежурне на заедничката прес-конференција со неговиот украински колега Дмитро Кулеба. Сежурне истакна дека ...

Османи до Кулеба: ОБСЕ може да направи многу за време на војна, но уште повеќе за време на мир што е наш клучен приоритет во Украина

Украина и заштитата на украинскиот народ како приоритет на ОБСЕ, конкретните активности кои ОБСЕ Програмата за поддршка на Украина ги презема на терен, состојбата на тројцата припадници на ОБСЕ кои ...

Фото: МНР на Украина

Кулеба: Украина ќе го почитува изборот на словачкиот народ

Шефот на украинската дипломатија Украина, Дмитро Кулеба денеска по победата на популистичката партија Смер-социјалдемократија, која се противи на помошта за Кијив, на парламентарните избори во Словачка, истакна дека Кијив ќе ...

Фото: МНР на Украина

Кулеба очекува Украина да има корист од бунтот на Вагнер во Русија

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба смета дека сите проблеми кои се појавуваат во терористичката држава Русија ги исполнуваат интересите на Украина. Релевантната изјава ја даде украинскиот министер за ...

Фото: МНР на Украина

Кулеба: На НАТО му е потребна Украина како сојузник, а не како привилегиран партнер

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, денеска телефонски разговараше со германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок за претстојниот самит на НАТО во јули во Вилнус и за членството на ...

СТРАВИЧНИ ГЛЕТКИ Руската страна губи стотици војници и платеници дневно (фото извор: Укринформ)

Северна Македонија е 36-та држава што се придружи на коалицијата за формирање трибунал за агресијата против Украина

Нашата земја стана 36-тата држава што се приклучи на коалицијата за формирање трибунал за агресијата против Украина. Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба попладнево преку објава на Твитер ја потврди ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER