fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: лични податоци

Од МВР апелираат граѓаните да бидат крајно внимателни со кого споделуваат лични податоци

Секторот за компјутерски криминал при Бирото за јавна безбедност на Министерството за внатрешни работи во изминатиот период констатираше зголемена појава на пријави за лажни наградни игри на интернет, преку користење ...

Измамени битолчани со брзи кредити, лажни наградни игри и писма за наследства

Секторот за внатрешни работи Битола информира дека зачестиле пријави од граѓани кои се измамени со злоупотреба на личните податоци, односно подигнување на брзи кредити во име на трето лице, за ...

ЕУ регулативата за заштита на личните податоци предизвик за македонските компании

Македонските компании се информирани за европската регулатива за заштита на личните податоци, но не се доволно запознаени како треба да постапат и кои активности да ги преземат за да ја ...

epa04445737 (FILE) A file photo dated 09 October 2014 showing the clinic for infectious diseases at St. Georg Hospital in Leipzig, Germany. The hospital announced on 14 October 2014 that a patient infected with Ebola who was treated at the hospital  has died. The patient was a UN employee who was flown in from Liberia. The Leipzig Hospital is one of seven hospitals in German with quarantine stations.  EPA/HENDRIK SCMIDT

Можна кражба на податоци од околу 300 германски болници

Лични и веројатно деликатни податоци за пациенти најверојатно се украдени од стотици германски болници, јави ДПА. Асоцијацијата, одговорна за болници во реонот на Рејнланд известила членки со писмо во средината ...

Фејсбук „крадел“ лични податоци на корисниците и преку игрите

Фејсбук крадел лични податоци на неговите корисници дури и преку игрите, тврди поранешниот менаџер на компанијата Сенди Паракилас, додавајќи дека профилите на социјалната мрежа претсавуваат „стока која секојдневно се продава“.  ...

Дирекцијата за заштита на лични податоци со предупредување до медиумите

Објавени фотографии на малолетно дете, објавени лични податоци (име, презиме, возраст, град на живеење...) на подносителите на барањата за утврдување на повредата, споделување на износ на приходи, односно хонорари, како ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER