fbpx

Tag: Москва

Фото: Укринформ

Руските милблогери со критики до Кремљ за нападот со дронови врз Москва

Додека рускиот претседател Владимир Путин се обидува да го минимизира нападот со беспилотни летала врз Москва за да избегне откривање на слабостите на одбраната и ограничените опции со кои располага ...

Фото: Укринформ

Москва пријави напади со дронови, причина за Путин да прогласи целосна мобилизација

Утрото на 30 мај, наводно, голем број беспилотни летала ја нападнале Москва, соопшти градоначалникот Сергеу Собјанин, пренесува Укринформ повикувајќи се на Медуза. Според началникот на градот, на неколку згради „е ...

Фото монтажа: Драган Мишев/ Цивил Медиа

Невидена нервоза и параноја владејат во Москва пред парадата на Денот на победата

Кога Владимир Путин (веројатно) ќе излезе на сцената во вторник за да ја одбележи советската победа над нацистичка Германија, на неговиот говор на Црвениот плоштад ќе му претходи турбулентна недела ...

Фото: Укринформ

ISW: Русија најверојатно го организирала нападот на Кремљ за да ја врати војната пред домашна публика и да постави услови за поширока мобилизација

Русија најверојатно го организираше овој напад во обид да ја врати војната дома пред руската домашна публика и да постави услови за поширока општествена мобилизација. Неколку индикатори сугерираат дека нападот ...

Фото: аrchive.premier.gov.ru/

Руски милијардер признава дека војната во Украина „ќе заврши во пекол“ на улиците на Москва

Рускиот милијардер со блиски врски со Владимир Путин, Роман Троценко смета дека војната во Украина ќе кулминира со „луѓето меѓусебно да се убиваат на улиците на Москва“, покажа протечениот телефонски ...

Фото: миа.мк

Помеѓу Брисел (Берлин) и Москва

Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (IFIMES) од Љубљана, Словенија, редовно ги анализира настаните на Блискиот Исток и на Балканот. ИФИМЕС ги анализира актуелните настани во Бугарија во пресрет на ...

Украина 385. ден | По вчерашниот инцидент со руските ловци, Москва се обидува да ја рашири војната и во други региони

Украина денес се наоѓа во 385-от ден војна, откако Русија изврши инвазија врз земјата. Ова се главните теми кои го одбележаа денешниот ден. Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера смени тројца регионални гувернери, ...

Фронтот кај Бахмут

Расте раздорот помеѓу Москва и Вагнер групата додека битката за Бахмут достигнува кулминација

Интензивните борби продолжуваат во и околу источниот украински град Бахмут, додека Кијив и Москва  се борат со недостиг на муниција и зголемени жртви, а односите помеѓу платеничката група Вагнер и ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER