fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: Москва

Фото: Скриншот

Блинкен ја свиреше на гитара „Rockin’ in the Free World“ во бар во Кијив, на руските пропагандисти не им се допадна песната

Вчера американскиот државен секретар Антони Блинкен ненајавено пристигна во Кијив во првата посета на Украина од страна на висок американски функционер откако Конгресот го усвои долго одложуваниот пакет воена помош од ...

Фото: Кабинет на претседателот на Украина

Зеленски за масакрот во Москва: Путин е безвреден лидер

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го нарече Владимир Путин „безвреден“ лидер поради неговата реакција на нападот во концертната сала „Крокус Сити Хол“ во близина на Москва. Тој го повика Путин дека ...

Терористичката ИСИС ја презеде одговорноста за нападот во концертниот комплекс во Москва, бројот на загинати се зголемува

Терористичката ИСИС (Исламска држава) ја презеде одговорноста за нападот во популарниот концертен комплекс во близина на Москва, во кој загинаа најмалку 115, а повеќе од 140 беа ранети, откако напаѓачите ...

Подољак: Украина не е вмешана во нападот кај Москва, терористичките напади не решаваат никакви проблеми

Советникот на шефот на кабинетот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, Михаил Подољак изјави дека Украина не е вмешана во терористичкиот напад на Крокус Сити Хол. - Како прво, Украина ...

Напад во концертна сала во Москва. Фото: скриншот

Пукање во концертна сала во Мосва, најмалку десетина луѓе се убиени, а многу повеќе се ранети

Најмалку десетина луѓе се убиени, а многу повеќе се ранети според неофицијални извештаи во најтешкиот терористички напад во Русија во последните години, кога вооружени лица отвориле оган и активирале експлозив ...

Руски студент осуден на 10 дена затвор поради преименување на својата Wi-Fi мрежа во „Слава Украини“

Руски студент е осуден на 10 дена затвор во Москва, откако ја преименувал својата Wi-Fi мрежа со про-Украински слоган. Студентот на Московскиот државен универзитет ја нарекол мрежата „Слава Украини!“ Како ...

Фото: Укринформ

Започнува ли Путин нова „специјална операција“ – одметнатиот регион во Молдавија бара „заштита“ од Русија

ДРАГАН МИШЕВ Локалните пратеници на непризнаената самопрогласена Приднестровска молдавска република (регионот Транснистрија) во Молдавија апелираа до Советот на Руската Федерација и Државната Дума да се спроведат мерки за заштита на ...

фото: Принтскрин Јутјуб

(ВИДЕО) Илјадници граѓани пред погребот на Навални во Москва, тензиите растат

Безбедносните сили во Москва денеска демонстрираа сила додека ожалостените се собраа на погребот на противникот на Кремљ Алексеј Навални, кој почина пред две недели во затвор на Арктикот, јави ДПА, ...

Алексеј Анатољевич Навални (1976-2024)

Возачите на погребалните возила одбиваат да го однесат телото на Навални на погребот во Москва

Обидите да се ангажира погребално возило за да се однесе телото на телото на Алексеј Навални на неговиот погреб се спречени од непознати лица, соопшти во четвртокот тимот на рускиот ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER