fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: МПЦ

МПЦ во Бермудскиот триаголник на Кремљ

Со или без деташирани свештеници од Москва, Руската православна црква, експонент на путиновската агресивна политика, си има свои „почесни конзули“ во МПЦ. И тоа дури тројца владици, кои со избеганиот ...

Силината на проруското лоби во рамките на нашата црква

"Во нашата земја прогласувањето на дел од персоналот на руското посолство во Скопје не предизвика преголемо внимание, веројатно заради зачестеното прогласување на службеници дојдени од московското МНР за персона нон ...

ИГРИ ЗАД ОЛТАРОТ: Како рускиот свештеник со шпионско досие работел против автокефалноста на МПЦ

Добриот познавач на статусот и дејноста на Руската црква во Софија, професорот по теологија од Софија, Калин Јанакиев, деновиве откри многу детали за вистинската улога на овој храм, за кој ...

Пендаровски: Има руско влијание во протестот на МПЦ-ОА, и во бизнис заедницата и во политичките партии има луѓе кои се поврзани со руските служби

Никој не може да го оспори правото на црквата да протестира, секој има уставно право на тоа, но според информациите што доаѓаат на овие теми, чудно ми е што црквата ...

Бранко Тричковски

Исус би ги осудил протестите на МПЦ!

Исус е распнат поради исти или слични причини поради кои неговите наследници од МПЦ во четврток, ако добро разбрав, ќе организираат протести против законот за матична евиденција и родова еднаквост. ...

Емилија Целакоска

Установата што никогаш нема жена за шеф, Архиепископка, се дрзнува да зборува против родова еднаквост?

Установата што никогаш нема жена за шеф, Архиепископка, се дрзнува да зборува против родова еднаквост? Во истата установа мажите шетаат во фустани! Не, мантиите не се со кројка на мантили. ...

Фото: Ukrinform

Украинската православна црква ја призна МПЦ

Митрополитот Кијивски и цела Украина, Епифаниј испрати послание до Поглаварот на Македонската православна црква, г. г. Стефан, во кое ја споделува радосната вест дека Украинската православна црква ја признава автокефалноста ...

Рускиот мамец на панславизмот

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Кога пред многу години ја имав в раце книгата на бугарскиот публицист Николај Стојанов „Случајот Ванѓа - еден поинаков поглед“, се сретнав со сведоштво за еден интересен случај, ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER