fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: Метју Нимиц

Заев: Се надевам на договор, штом се постигне, јавноста ќе ги дознае деталите

Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува во денешниот телефонски разговор со неговиот грчки колега Алексис Ципрас да бидат заокружени сите апекти и да биде постигнат договор за долгогодишниот спор за ...

Димитров и Коѕијас во Њујорк ги бранеа националните интереси, заедно заминуваат за Брисел

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на преговорите за името во Њујорк ги бранеа националните интереси, но покажаа одлучност дека решение за 25-годишниот спор ...

Димитров, Коѕијас и Нимиц ги продолжија преговорите во Њујорк

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Њујорк ги продолжија преговорите за спорот со името со посредство на медијаторот на Обединетите нации Метју ...

Со работна вечера, Димитров и Коѕијас ги завршија разговорите во Виена

Работна вечера имаа синоќа министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Виена, по заедничката средба со специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц. Со ...

Коѕијас пристигнува во Скопје

Шефот на грчката дипломатија денеска треба да слета на меѓународниот аеродром Скопје во прва посета на земјата, по преименувањето на аеродромот, што беше една од отстапките, кои македонската Влада ги ...

Заев: Посетата на Коѕијас и средбата со Нимиц можност за приближување кон решение за името

Премиерот Зоран Заев ја оценува средбата со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас што ќе се одржи неделава во Скопје и преговорите со медијаторот Метју Нимиц како можност за ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER