fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: напад со дрон

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Украински „картонски“ дронови оштетиле пет руски борбени авиони на аеродромот во Курск

Украина соопшти дека нападот во кој беа оштетени пет борбени авиони на руски аеродром бил извршен со помош на „картонски“ беспилотни летала од Австралија. Украинската служба за безбедност (СБУ) во ...

Фото: Скриншот

(ВИДЕО) Кошмарна ноќ за Путин: Најголем напад со дронови врз руска воздухопловна база, четири воени авиони во пламен

Четири руски воени авиони во воздухопловна база во регионот Псков се во пламен во, како што изгледа, најголемиот напад со беспилотни летала врз земјата од почетокот на војната во Украина. ...

Бучна ноќ во Москва, властите пријавија напад со беспилотни летала

Руските медиуми и Телеграм каналите известуваат за напад со беспилотни летала на главниот град на Руската Федерација, каде што била оштетена зградата до Министерството за одбрана, додека друг дрон удрил ...

Фото: Укринформ

Нов, четврти последователен напад на Русија врз Кијив за два дена, соборени над 20 непријателски беспилотни летала, пријавени жртви 

Ноќта на 30 мај 2023 година, Русија изврши нов напад врз главниот град на Украина, што е четврти пат во изминатите два дена. Фрагментите од соборените непријателски дронови слетаа низ ...

Фото: Твитер

(ВИДЕО) Украина ги негира нападите со беспилотни летала врз Кремљ: Не го нападнавме Путин или Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го негираше нападот на Украина врз резиденцијата во Кремљ на рускиот претседател и самиот Путин, додавајќи дека украинската страна ќе го остави на Трибуналот. Зеленски изјавата ...

Фото: Укринформ

САД: Нападот со беспилотно летало на Кремљ – можна провокација од страна на Русија

Русите постојано прибегнуваат кон операции со лажни знамиња за дополнително да извршат акти на провокација, но во случај на напад со беспилотно летало врз Кремљ, САД нема да шпекулираат додека ...

Фото: Укринформ

ISW: Русија најверојатно го организирала нападот на Кремљ за да ја врати војната пред домашна публика и да постави услови за поширока мобилизација

Русија најверојатно го организираше овој напад во обид да ја врати војната дома пред руската домашна публика и да постави услови за поширока општествена мобилизација. Неколку индикатори сугерираат дека нападот ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER