fbpx
Фото: МИА архива
Димитар Ковачевски
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин

Tag: Неделна анализа

Неделна анализа: Македонија без влада – заробеник на политички игри!

Четири месеци по изборите, Македонија тоне во политички игри, притисоци, хаос... Наместо излез, со нова влада, којашто ќе го исчисти криминалот и корупцијата во државниот апарат, таа ја живее најкомплексната ...

Анализа: Платформата на Албанците неизбежен услов за нова влада

Два ипол месеца по предвремените парламентарни избори од 11 декември 2016-та, Македонија е далеку од најавите дека ќе формира нова, стабилна, коалициона влада. Ниту претседателот Ѓорге Иванов има намера да ...

Неделна анализа: Политички притисоци и пазарења, Македонија сé уште без влада!

Политичката криза во Македонија продолжува. Со последнава недела, изминуваат точно два месеца од вонредните парламентарни избори, а земјата сé уште нема влада. По неуспешниот обид на ВМРО-ДПМНЕ, како партија со најголем ...

Неделна анализа: Груевски не успеа, Македонија без влада, Иванов мора да донесе одлука!

Македонија и по над еден ипол месец од изборите, нема влада. Мандатарот Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ и експремиер на Македонија (пред една година поднесе оставка, како дел од точките ...

Неделна анализа: Неизвесноста продолжува – Груевски или Заев ќе ја формира идната македонска влада!?

За една недела истекува уставниот рок за формирање влада. Но, во последниот период на македонската политичка сцена, се чини, улогата на мандатар ја презеде лидерот на ДУИ, Али Ахмети, наместо ...

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Македонија ринг за политичките партии, полн со нерегуларности и притисоци!

  Македонија, на 13 дена до предвремените парламентарни избори, кои што треба да стават крај на политичката криза, живее во загадена клима како последица на нискиот животен стандард, но уште ...

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Македонија пред избори се „дави“ во лаги и фингирани факти

Наместо видливи квалитетни реформи коишто ќе нѐ водат кон патот на што подемократски и покредибилни избори, македонската јавност изминатава недела беше консумент на лаги и фингирани факти од политичари - ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER