fbpx
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Нигерија

Фото МИА

Во Нигерија општ штрајк поради високата инфлација

Најмногубројната африканска држава, Нигерија денеска е парализирана поради општиот штрајк организиран поради растечката инфлацијата и падот на економијата. Според подартоците на Националното биро за статистика, цената на горивата се речиси ...

Светска банка: За чиста вода за пиење во светот се потребни 150 милијарди долари годишно!

Државите треба да ги зголемат годишните трошоци за обезбедување на безбедна вода за пиење и канализација за четири пати! Во извештајот на Светската банка што го објави Ројтерс се вели дека зголемените ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER