fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Нуклеарна централа

Фото: Амбасада на Украина

Сеќавање на трагедијата од 1986 година, 37 години од страшната несреќа во нуклеарната централа Чорнобил

На 26 април 2023 година ќе навршат 37 години од страшната несреќа во нуклеарната централа Чорнобил, која стана најголемата вештачка катастрофа. Денес го почитуваме споменот на оние кои во првите ...

Амб. Бони Денис Џенкинс, Потсекретар за контрола на оружјето и меѓународна безбедност

Џенкинс: САД се загрижени поради новиот ракетен напад околу нуклеарната централа во Запорожје

„Признаваме дека по денешниот руски ракетен напад во близина на нуклеарната централа во Запорожје сигурноста и безбедноста на централа е од клучна важност“, изјави Бони Денис Џенкинс, американски потсекретар за ...

Фото извор: МИА

МААЕ: Резервниот далновод до нуклеарната централа Запорижја е исклучен поради гранатирање

Резервниот далновод до нуклеарната централа Запорижја синоќа беше прекинат поради гранатирање, соопшти денеска Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), пренесува МИА. – Резервниот далновод од 330 kV до нуклеарната централа ...

МААЕ за гранатирање на АЕЦ Запорижја: Следниот пат можеби нема да имаме толку среќа

Немаше нуклеарен инцидент по руските напади врз просториите на нуклеарната централа Запорожје во саботата и неделата наутро, но тоаможе да се случи следниот пат. „Уште еднаш, имавме среќа што не ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER