fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: оставки

ФОТО: ЦИВИЛ Медиа

Собранието ги констатираше оставките на Ковачевски и Џафери

Собранието денеска ја почна 139. седница на која беа констатирани оставките на премиерот Димитар Ковачевски и на претседателот на Собранието Талат Џафери. Премиерот Ковачевски и претседателот на Собранието не ги ...

Собранието треба да ги констатира оставките на Ковачевски и Џафери и да избере нов спикер, а Пендаровски да му го предаде мандатот на идниот технички премиер

Собранието денеска ќе ја одржи 139. седница на која се очекува да бидат констатирани оставките на премиерот Димитар Ковачевски и на претседателот на Собранието Талат Џафери, како и да биде ...

Министрите од ДУИ ги доставија оставките до Ковачевски

Денеска заедно со сите министри ги доставивме нашите оставки до Премиерот, информира вицепремиерот Артан Груби. -Почитуван претседател на Владата на Република Северна Македонија како носител на важна јавна функција, свесен ...

Старо-новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, единствен кандидат на внатрепартиските избори, Христијан Мицкоски

Исполнети барањата на Мицкоски за уставните измени, останува на него да одлучи за иднината на земјава

Министрите од редовите на ДУИ поднесоа оставки до премиерот Димитар Ковачевски, кои, како што наведуваат, ќе важат откако пратениците од опозицијата ќе гласаат за усвојување на уставните измени. Во отвореното ...

Артан Груби на настан на ЦИВИЛ. Извор: Архива на Цивил Медиа

Груби: Оставките на ДУИ го отворија патот на ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставните промени

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците во македонската Влада Артан Груби во синоќешното интервју за косовската телевизија Т7 изјави дека одлуката за оставки на министрите ...

СДСМ: Сите услови на Мицкоски се исполнети, одговорноста сега е кај него, глас за ЕУ или изолација

Сите министри во Влада од редовите на ДУИ, поднесоа оставки до премиерот Димитар Ковачевски, кои ќе се ефектуираат веднаш откакако пратениците на ДПМНЕ ќе гласаат за усвојување на уставните измени. ...

Министрите и владините функционери на ДУИ поднесоа оставки, ќе станат ефективни кога ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за уставните измени

Министрите од ДУИ поднеле оставки од функциите кои ќе станат ефективни откако ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за уставните измени , сметајќи дека „големите одлуки бараат политичка, национална и државна одговорност и ...

Што по бранот оставки во ДКСК?

Се комплетираат оставките во Државната комисија за спречување на корупција, јавува МИА. Во понеделник првата оставка ја поднесе поранешниот претседател, Горан Миленков, по него следуваше оставката на сегашниот претседател на ...

Бошњаковски: Добро е што се поднесуваат оставки од морални причини

„Им честитаме конечно на поединци во Македонија и добро е што дојде време да се поднесуваат оставки од морални причини. Тоа е добро“, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, коментирајќи ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER