fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: осуда

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Вучиќ и Ердоган дел од автократската братија која му го честиташе реизборот на Путин

Резултатите од руските претседателски избори не се неочекувани и не изненадија никого. Ниту начинот на кој беа изведени. Демократскиот Запад е згрозен од тоа како  Путин си обезбеди уште еден ...

Амбасадорката Дир ѝ се заблагодари на Северна Македонија за приклучување кон осудата на руските квази избори во окупираните територии на Украина

Украинската амбасадорка Лариса Дир денеска и се заблагодари на Република Северна Македонија што им се приклучи на 54 земји-членки на ОН во заедничката изјава како одговор на организираните руски претседателските ...

Над 50 земји ги осудуваат нелегалните избори на Русија на окупираните украински територии

Украина, уште 56 земји и Европската унија го осудија незаконски организираното гласање на териториите окупирани од Русија во Украина, како дел од руските претседателски избори, изјави вчера постојаниот претставник на ...

Ал Џезира со осуда за убиството на репортери во Газа

Ал Џезира денеска го осуди убиството и „таргетирањето“ палестински новинари во Газа, откако двајца репортери кои работеа за телевизијата загинаа во напад врз нивниот автомобил. Хамза Ваел Дахдух, фоторепортер и ...

Фото: ЕПА

Самит во Каиро: Арапските лидери го осудија двонеделното израелско бомбардирање на Газа

Арапските лидери на денешниот Самит во Каиро го осудија двонеделното израелско бомбардирање на Појасот Газа, повикувајќи на обновени напори за постигнување мировно решение на Блискиот Исток и ставање крај на ...

ЦИВИЛ повикува на итен прекин на огнот во Појасот Газа, деблокада на хуманитарната помош и одговорност за воените злосторства против цивилното население на двете страни

Со нападот на терористичката организација Хамас во Појасот Газа, се отвори уште едно воено жариште во светот кое му се заканува на светскиот мир и поредок. Бомбардирањето на болница и ...

Фото: МИА Архива

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција во северно Косово, наведувајќи дека сторителите мора да одговараат, пренесува МИА. Во соопштението на амбасадата се цитираат зборовите ...

Г7 ги осуди лажните руски избори на окупираната територија на Украина

Министрите за надворешни работи на Г7 ги осудија лажните избори што Русија ги спроведе на окупираната украинска територија, соопшти денеска британската Влада. „Недвосмислено ги осудуваме лажните избори спроведени од Русија ...

Гутереш го осуди воздушниот напад во Судан во кој загинаа најмалку 22 лица

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш го осуди вчерашниот воздушен напад во Судан во кој загинаа најмалку 22 лица, се наведува во денеска објавеното соопштение на портпаролот на ОН, Фархан ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER