fbpx
Фото: МИА архива
Володимир Зеленски, Харкив, Украина, 24 мај 2024 година
Фото/ Wikimedia commons

Tag: погреб

Стотици илјади луѓе се простуваат во Техеран од претседателот Раиси

Стотици илјади луѓе се собраа во центарот на Техеран денеска за да му оддадат последна почит на иранскиот претседател Ебрахим Раиси, кој загина во хеликоптерска несреќа во неделата. Врховниот водач ...

Смртта на Навални не му дава мир на Путин: „Нема да простиме“, „Русија без Путин“ – приведени десетици демонстранти по погребот на опозицискиот лидер

Илјадници ожалостени се собраа денеска на погребната служба во Москва на најистакнатиот руски критичар на Путин, Алексеј Навални. Се слушаше како извикуваа: „Навални, Навални! кога погребната кола со неговиот ковчег ...

фото: Принтскрин Јутјуб

(ВИДЕО) Илјадници граѓани пред погребот на Навални во Москва, тензиите растат

Безбедносните сили во Москва денеска демонстрираа сила додека ожалостените се собраа на погребот на противникот на Кремљ Алексеј Навални, кој почина пред две недели во затвор на Арктикот, јави ДПА, ...

Алексеј Анатољевич Навални (1976-2024)

Возачите на погребалните возила одбиваат да го однесат телото на Навални на погребот во Москва

Обидите да се ангажира погребално возило за да се однесе телото на телото на Алексеј Навални на неговиот погреб се спречени од непознати лица, соопшти во четвртокот тимот на рускиот ...

Папата Франциск на погребната церемонија го спореди починатиот Бенедикт Шеснаесетти со Исус

Папата Франциск кој ја предводеше погребната церемонија на упокоениот Бенедикт Шеснаесетти, во молитвата пред верниците на плоштадот „Свети Петар“ во Ватикан својот претходник го спореди со Исус. Во проповедта тој ...

Фото: vaticannews

Во Ватикан, со високи црковни и државнички почести, денеска ќе биде погребан поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти

Десетици илјади верници и достоинственици се очекува да присуствуват денеска во Ватикан на погребот на упокоениот папа Бенедикт Шеснаесетти. Церемонијата ќе ја води актуелниот папа Франциск. Според најавите, самата церемонијата ќе ...

Ванхауте: Изборите ќе бидат погреб за останките од демократијата во Македонија

Питер Ванхаоуте, доскорешниот меѓународен посредник во политичката криза во земјава, се појави со уште еден отрезнувачки пост на социјалните мрежи. Еве го преводот: Една нова етапа на дисфункционалната демократија. Замислете, една ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER