fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: проширување

Варадкар: Северна Македонија што поскоро да стане членка на ЕУ, економски ќе зајакне, ќе го заштити националниот идентитет

Премиерот на Ирска, Лео Варадкар, во видео порака дава целосна поддршка Северна Македонија да стане членка на ЕУ. Варадкар, нагласува дека ЕУ го штити и почитува националниот идентитет на земјите ...

Рама: Не се занимаваме со датуми, работиме на воспоставување стандарди на ЕУ

Во процесот на евроинтеграции не треба да се занимаваме со датуми, туку со конкретна работа, за да час порано Албанија ја направиме земја со стандарди на Европската Унија, изјавил албанскиот ...

Од Гранада позитивни сигнали за пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ

По многу години, сега на агендата како тема го имаме проширувањето на Европската Унија. Продолжувањето на европските интеграции е клучно, постојат позитивни сигнали за пристапувањето на земјите од Западен Балкан ...

Ковачевски од Гранада: Проширувањето е високо на агендата на ЕУ, унијата се подготвува за прием на нови членки

По многу години, сега на агендата како тема го имаме проширувањето на Европската Унија. Ова е исклучително важен состанок со сите земји во Европа и една од главните теми што ...

Санчез: Проширување на ЕУ со осум нови членки носи предизвици, но Мадрид е отворен за таа можност

Горди сме што сме домаќини на денешната средба, изјави шпанскиот премиер Педро Санчез пред почетокот на средбата во шпанскиот град Гранада на шефовите на држави или влади од Европската политичка ...

Фото: Совет на ЕУ

Мишел официјално го закажа неформалниот Самит на ЕУ во Гранада – меѓу темите и иднината на проширената Унија

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел синоќа упати покани до лидерите на земјите членки на ЕУ за учество на неформалниот Самит на Унијата, што ќе се одржи в петок во ...

Page 2 of 5 1 2 3 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER