fbpx
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи

Tag: проширување

Вархеји: Следната ЕК ќе биде Комисија за проширување, ЕУ наскоро ќе има нови членки

Проширувањето на ЕУ придонесува за долгорочен мир, стабилност, безбедност и просперитет и затоа Европа многу посериозно да го сфати овој процес отколку што беше случај во претходниот мандат, изјави денеска ...

Мецола: Проширена ЕУ е најдобрата инвестиција во мирот, безбедноста, стабилноста и просперитетот

Во новото геостратешко опкружување, проширена ЕУ базирана на јасни цели, критериуми и заслуги, секогаш ќе претставува наша најдобра инвестиција во мирот, безбедноста, стабилноста и просперитетот на нашиот континент, изјави претседателката ...

ЕП усвои Извештај со кој бара укинување на ветото при гласањето за проширувањето на ЕУ

Европскиот Парламент денеска усвои извештај во кој се залага за поширока примена на гласањето со квалификувано мнозинство во процесот на проширување на Европската Унија, пренесува МИА. Извештајот за продлабочување на ...

Фото: МИА Архива

Извештај на ЕП: Нема пречки до ЕУ, Унијата не треба да го одложува приемот на нови членки

Извештајот на Европскиот парламент за проширувањето на ЕУ и реформите потребни за да се направи блокот способен да прифати нови членки укажува дека пристапот во Унијата секогаш мора да се ...

Фото: МИА

Панел-дискусија „Геополитичко проширување на ЕУ: Нови можности, стари ризици?“: Тезата дека нема потреба од брзање е погрешна и многу опасна за Северна Македнија

Геополитичките поместувања во Европа ја подотворија вратата за проширување и тоа е шанса што Северна Македонија треба да ја искористи, но нема да трае предолго. Тезата дека нема потреба од ...

Денес ќе заседава Советот за општи работи на ЕУ, меѓу темите и заклучоците за проширувањето

Усвојувањето на заклучоците за проширувањето и процесот на стабилизација и асоцијација, за евалуација на годишниот дијалог за владеење на правото и за менаџирањето со демографските промени во Европа, ќе бидат ...

Фон дер Лајен пристигна во Кијив, има важна порака за Зеленски

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во Кијив во својата шеста посета на Украина од почетокот на војната, во момент кога вниманието на светската јавност се ...

Гир: Следните чекори за евроинтеграциите се на вашите политички чинители

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска порача дека има многу силна поддршка за европската иднина на државава и изрази надеж дека државава ќе се придвижи напред со усвојување на уставните измени и ...

Фон дер Лајен ќе ја посети Северна Македонија до крајот на месецот

Претседателката на Европската комисија ќе ја посети Северна Македонија Урсула фон дер Лајен до крајот на месецот, најави денеска премиерот Димитар Ковачевски додавајќи дека имало такави најави и од францускиот ...

Сореца: Интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ на врвот на политичката агенда на Самитот на Берлинскиот процес

Амбасадорот на Европската унија во Албанија, Луиџи Сореца изјави дека интеграцијата на Западен Балкан во Унијата ќе биде на врвот на политичката агенда, на самитот на Берлинскиот процес, што ќе ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER