fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: родова еднаквост

Тренчевска: Преку силно застапување за подобар пристап до информации до поголема родова еднаквост и телесна автономија

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска како предводник на делегацијата на Република Северна Македонија во Женева, денес се обрати на Регионалната конференција „Население и развој: Гарантирање  на права и ...

Санела Шкријељ: Жените се многу поодговорни како лидерки и помалку подложни на корупција

Пратеничката во македонското собрание Санела Шкријељ на третиот модул „Управување со време и приоритети“ од Програмата „Future is Feminist“ што викендов се одржа во Охрид потенцираше дека најважната работа кај ...

Долгиот пат кон родова еднаквост

ЉУАН ИМЕРИ   Последните анализи на Светскиот економски форум укажуваат дека ќе ни бидат потреби уште 136 години за да се затвори глобалниот родов јаз. Пред пандемијата оваа бројка беше ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Мизогинијата и хомофобијата на г. г. Стефан задскриена зад грижата за идните поколенијата

ДРАГАН МИШЕВ Во своето обраќање по повод големиот христијански празник за православните верници, Успение на пресвета Богородица, од манастирот на Матка, поглаварот на МПЦ – ОА, г.г. Стефан, не ја ...

Фото: Авганистанска женска фудбалска репрезентација во егзил во Австралија / Wikimedia commons

Профитот пред човековите права: ФИФА ја занемарува авганистанската женска фудбалска репрезентација во егзил

Во Авганистан во моментов нема жени кои играат фудбал. Ниту на теренот, ниту на светската ранг-листа на ФИФА. Од март 2022 година, Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) ја наведува женската селекција ...

Тренчевска: Нашата држава беше препознаена како земја – лидер која многу направи за родовата еднаквост

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска беше гостин во емисијата „Студио 10″ на Телевизија 24. Во телевизиското интервју стана збор за анти-родовите движења, новиот Предлог закон за родова ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Уставните измени да не бидат предмет на дневно политички поени, влегувањето на Бугарите во Уставот нема да ги намали правата на другите, според Треневска легитимно е правото на протест, но и кажување на вистината за законите што ги спори МПЦ-ОА

ТЕМА НА ДЕНОТ Дали се лажни или реални стравувањата за внесување на Бугарите во Уставот, опасностите поради партиски хирови Северна Македонија да ги запре преговорите со Унијата, дека на земјава ...

Јованка Тренчевска, министерка за труд и социјална политика(фото: МИА)

Тренчевска: Законот за родова еднаквост не е исто што и Законот за матична евиденција, секој има право на протест

„Законот за родова еднаквост не е исто што и Законот за матична евиденција. Законот за матична евиденција го третира родовиот идентитет, односно можноста на трансродово лице да може да ја ...

Битиќи: Родовата еднаквост е борба против сиромаштијата и социјалната нееднаквост

„Кога жените имаат еднаков пристап до образование, ресурси, вработување и до економски можности, тоа води до зголемена продуктивност во економската активност и во ослободување иновативен потенцијал. Ова е важно и ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER