fbpx
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи

Tag: руска агресија врз Украина

Фото: Зеленски / Телеграм

РУСКИ РАКЕТЕН ТЕРОР: Чернихив под напад утрово

Руските агресори денеска истрелаа проектили врз градот Чернихив, предизвикувајќи загинати и повредени цивили, објави на Телеграм, шефот на регионалната воена управа на Чернигив, Виачеслав Чаус, пренесе Укринформ. „Непријателот го нападна ...

Фото: Укринформ

Путин испраќа единици од Далечниот Исток за да ги надополни загубите во Украина

Русија испраќа војници од воените единици на далечниот исток, вклучително и од нејзината Пацифичка флота и 11-та единица на Воено воздухопловство и Единиците за воздушна одбрана, за да ги надополни ...

Фото: Скриншот

Украинското обвинителство истражува егзекуции на 54 украински заробеници од страна на Русија

Најмалку 54 украински воени заробеници (ПОВ) се егзекутирани од руски војници, изјави на 9 април шефот на Одделот за воени злосторства при Генералното обвинителство на Украина, Јуриј Белоусов. Во тек ...

Фото: Скриншот Телеграм

Украинско разузнавање: Запален руски ракетен брод во близина на Калининград

Рускиот ракетен брод Серпухов, кој беше закотвен во ексклавата Калининград на Балтичкото Море, беше запален на 8 април, тврдат извори од военото разузнавање на Украина. Во објавата на Телеграм, агенцијата ...

Фотомонтажа; Д. Мишев / ЦивилМедиа

Украина може да го следи примерот на САД доколку ја забрани кинеската пропагандна алатка Тик-Ток

Украинските власти размислуваат за забрана на кинеската социјална мрежа Тик-Ток доколку САД го направат тоа, изјави пратеникот Јарослав Јурчишин во интервју за RBC-Ukraine објавено на 1 април. Како што пренесува ...

Фото: Телеграм

Рускиот терор продолжува: Во напад со дрон на Харкив загинаа четири лица, меѓу кои тројца спасувачи 

Руските агресори го нападнаа градот Харкив со беспилотни летала во текот на ноќта во четвртокот, при што загинаа најмалку четири лица, а беа повредени уште десет, објави на Телеграм градоначалникот ...

Фото: Укринформ

Сирскиј: Руските агресори нема да најдат безбедно место на украинската земја, ниту во позадината, ниту на фронтот

Руските агресори нема да најдат безбедно место на украинската земја, ниту во позадината, ниту на фронтот,  изјави Олександр Сирскиј, врховен командант на вооружените сили на Украина во интервју за Укринформ. ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Тик-ток, моќна алатка на пропагандата на Кремљ за радикализираните наративи и дезинформации за руската агресија врз Украина

ДРАГАН МИШЕВ  Употребата на социјалните мрежи за документирање на конфликти не е нов феномен. Во изминатите две децении, со препознавањето на платформите како можност да се влијае на историските текови, ...

Во руските напади на регионите Харкив, Суми, Херсон, Никопол, Запорижја со беспилотни летала и артилерија, повредени цивили и уништена инфраструктура

Ноќта, на 27 март, руските агресори со три беспилотни летала Шахед го нападнаа Изиум во областа Харкив, при што уништија гимназија и повредија чувар, објави регионалното обвинителство во Харкив на ...

Фото: Скриншот

ОН: Најмалку 32 украински заробеници егзекутирани во руско заробеништво во текот на зимата

Најмалку 32 украински воени затвореници (заробеници), неодамна заробени од Русија, се егзекутирани помеѓу 1 декември 2023 година и 29 февруари, се вели во извештајот на Канцеларијата на Високиот комесаријат на ...

Page 1 of 55 1 2 55

CIVIL MEDIA NEWSLETTER