fbpx

Tag: руска агресија врз Украина

Фото: Укринформ

Рускиот терор со воздушни напади врз Украина продолжува, сите проектили соборени од противвоздушна одбрана

Украинските сили за воздушна одбрана во текот на ноќта соборија повеќе од 30 проектили и беспилотни летала во воздушниот простор над и околу Кијив, објави на Телеграм Градската воена управа ...

Фото: Укринформ

Баталјонот „Ајдар“ ги десеткува руските агресори во рововите околу Бахмут со беспилотни летала

Генерал-полковник Олександр Сирскиј, командант на копнените сили на вооружените сили на Украина, објави видео на Телеграм како припадниците на баталјонот Ајдар ги уништуваат руските агресори во рововите во насока Бахмут ...

Фото: Укринформ

Ноќен руски ракетен напад врз Кијив, оштетени болница, градинка и станбени згради, има загинати и ранети

Три лица загинаа, а 16 други се ранети во руски ракетен напад врз Кијив во раните утрински часови во четвртокот, им изјави градоначалникот на Кијив, Виталиј Кличко, на новинарите на ...

Фото: Генералштаб на Вооружените сили на Украина

Британско разузнавање: Руската армија сè повеќе ја отстапува иницијативата на фронтот

Од почетокот на мај 2023 година, Русија сè повеќе ја отстапува иницијативата на фронтот и реагира дефанзивно на акциите на Украина, наместо активно да се движи кон сопствените воени цели, ...

Фото: Укринформ

Руските милблогери со критики до Кремљ за нападот со дронови врз Москва

Додека рускиот претседател Владимир Путин се обидува да го минимизира нападот со беспилотни летала врз Москва за да избегне откривање на слабостите на одбраната и ограничените опции со кои располага ...

Фото: Укринформ

Украинските сили продолжуваат да напредуваат на периферијата на Бахмут гранатирајќи ги „вагнерците“ кои го напуштаат градот

Во текот на последниот ден немаше отворени борби во насока Бахмут. Како резултат на гранатирањето на украинските одбранбените сили врз „вагнерците“ кои се повлекуваа од градот, загинаа 80 окупатори, а ...

Page 1 of 29 1 2 29

CIVIL MEDIA NEWSLETTER