fbpx
Тошковски - Османи
Фото: Укринформ
Фото: МИА
Џулијан Асанж (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: струја

Бислимоски: Стратешките енергетски инвестиции ќе ги преполоват сметките за парно, а државата ќе извезува струја

Со влезот на стратешките енергетски инвестиции ќе се зголеми енергетската независност на земјава и сметките за парно ќе се преполоват, смета претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и ...

Битиќи: Не е точно дека оваа влада ќе ги укине субвенциите за струја од први јули

Не е точно дека оваа влада ќе ги укине субвенциите за електрична енергија од први јули, рече денеска вицепремиерот за европски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи. ...

Бислимоски: Во јануарските сметки за струја нема да има надомест од 200 денари за пристап до мрежа

За да се зголеми довербата кај граѓаните и да знаат дека никој не остварува екстра профит во јануарската сметка за потрошена електрична енергија која граѓаните ќе ја добијат во февруари ...

Енергоатом: Нуклеарната централа Запорижја синоќа беше на работ на нуклеарна несреќа

Нуклеарната централа Запорижја, која е под руска окупација, синоќа накратко била „на работ на нуклеарна несреќа“ поради привремен прекин на снабдувањето со електрична енергија, соопшти украинскиот оператор Енергоатом. „Синоќа дојде ...

„Тиквеш“ ќе биде даден три месеци по започнувањето со работа на „Чебрен“, а не три месеци по стартот на градбата

Владата во септември донесе одлука и избра изведувач за градба на хидроцентарлата Чебрен. Грчката компанија ППЦ Архиродон ќе ја гради оваа хидроцентрала која ќе биде спас за македонскиот енергетски систем ...

Фото: МИА

Албанија од увозник, по дождовите, стана извозник на струја

Обилните и интензивни врнежи од дожд овозможија зголемено ниво на вештачките акумулации на каскадата на реката Дрим, а последователно на тоа и зголемено производство на електрична енергија. Како резултат на ...

Медиумското известување за неплаќањето струја во Слупчане: Енергетика претворена во етно-политика

СЕФЕР ТАХИРИ Медиумскиот систем на Република Северна Македонија, односно традиционалните медиуми а особено оние кои функционираат во онлајн сферата, продолжува да биде доминиран од известување со етноцентричен наратив. Како сме ...

Фото: ФБ општина Липково и МИА

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Слупчане и Оризари без струја, ЕВН нема да работи на санација на дефекти-нема услови, можно е одложување на гласањето за уставни измени, фијаско од самитот Русија-Африка

ВЕСТ НА ДЕНОТ Селата Слупчане и Оризари во општина Липково се уште се без напојување со електрична енергија, соопштија денеска од ЕВН. Од компанијата велат дека се додека не се ...

Бектеши: Решен проблемот во Слупчане, сите граѓани мора да плаќаат за потрошената електрична енергија

Проблемот со снабдување со електрична енергија во селото Слупчане денеска ќе биде решен. Сите граѓани мора да плаќаат за потрошената електрична енергија, а Министерството за економија ќе помогне во секоја ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER