fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: струја

Медиумското известување за неплаќањето струја во Слупчане: Енергетика претворена во етно-политика

СЕФЕР ТАХИРИ Медиумскиот систем на Република Северна Македонија, односно традиционалните медиуми а особено оние кои функционираат во онлајн сферата, продолжува да биде доминиран од известување со етноцентричен наратив. Како сме ...

Фото: ФБ општина Липково и МИА

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Слупчане и Оризари без струја, ЕВН нема да работи на санација на дефекти-нема услови, можно е одложување на гласањето за уставни измени, фијаско од самитот Русија-Африка

ВЕСТ НА ДЕНОТ Селата Слупчане и Оризари во општина Липково се уште се без напојување со електрична енергија, соопштија денеска од ЕВН. Од компанијата велат дека се додека не се ...

Бектеши: Решен проблемот во Слупчане, сите граѓани мора да плаќаат за потрошената електрична енергија

Проблемот со снабдување со електрична енергија во селото Слупчане денеска ќе биде решен. Сите граѓани мора да плаќаат за потрошената електрична енергија, а Министерството за економија ќе помогне во секоја ...

Шефот на МААЕ: Ситуацијата во нуклеарната централа Запорижја е исклучително чувствителна

Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, изјави дека ситуацијата во нуклеарната централа Запорижја во Украина е „исклучително чувствителна“, откако таа неколку часа беше без надворешно напојување ...

Фото: миа.мк/архива

Во јануари целата потрошена струја од домашно производство

Земјава во јануари годинава вкупно потрошила 709.217 мегават часови електрична енергија, 33,294 милиони нормални кубни метри природен гас, 564.355 тони јаглен и 105.213 тони нафтени продукти. Според податоците на Државниот ...

Андонов: За 80% зголемено производството на струја во ЕСМ во февруари, во споредба со истиот месец од минатата година

На денешната прес-конференција соработникот за енергетика Виктор Андонов ги презентираше најновите информации за енергетската состојба во земјата. https://www.youtube.com/watch?v=ONuSltnry6o „Во месец февруари 2023 година, од капацитетите на ЕСМ и ТЕЦ Неготино ...

Владата ја замрзна цената на лебот; Столтенберг – Украина во НАТО е апсолутна црвена линија за Москва, но тоа е и долгорочна перспектива; блокирани сметките на „Жан Митрев“; Дерала му одговори на Мицкоски

ВЕСТ НА ДЕНОТ Вест на денот е дека се укинува повластената струја за компаниите од прехранбената индустрија и се замрзнува цената на белиот и полубелиот леб од 450 грама на ...

Бектеши: Прехранбениот сектор да најде друг снабдувач со струја

Одлуката што денеска ја донесе Владата со која се укинува субвенционираната цена на електричната енергија за компаниите од прехранбениот сектор, откако најголемиот дел не ја намалија цената на основните производи, ...

Page 2 of 8 1 2 3 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER