fbpx
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)
Амбасадорката на Украина и тимот на Амбасадата со знамињата на Украина и Кримските Татари

Tag: трибина

Лукаревска: Не така одамна бевме условувани како „заробена држава“, се молчеше за неправдите

Не така одамна, „заробена држава“ ни беше името во еден извештај на Европската комисија. Тогаш кога ВМРО-ДПМНЕ беше власт, кога се шепотеше, кога се молчеше за платите, за пензиите, за ...

Бочварски од Штип: Ако пред 10 години капиталните инвестиции беа 270 милиони евра, сега се над 460 милиони

„Еве само за споредба ако пред десетина години капиталните инвестиции изнесувале не повеќе од 270 милиони евра, минатата 2022 година имавме рекорд, и тие изнесуваа 465 милиони евра, а само ...

Бојан Маричиќ / Фото: МИА

Маричиќ: Аграрот и рибарството се меѓу најзначајните гранки во ЕУ, членството е важно за развој и на нашето земјоделство

„До минатата година, најголемиот дел од вкупниот буџет на Европската Унија, беше оној за аграрот и за рибарството и другите благодети што доаѓаат од европските мориња. Оваа година Европа одлучи ...

Фото: Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, во пресрет на најголемата регионална агробизнис конфренција „Grow up - Силата на земјата“ во Србија, Извор: МИА

Николовски: Лидери сме во регионот во искористеност и имплементација на ИПАРД

„Лидери сме во регионот кога станува збор за искористеноста и имплементацијата на ИПАРД програмата. Од 2007 до 2015 година се спроведуваше ИПАРД 1 од која исокристивме едвај 19 отсто од ...

Костадиновска-Стојчевска: Важно е сами да продолжиме да го негуваме нашиот културен идентитет, а ЕУ ќе го поддржи тоа

"Многу е важно сами да продолжиме да го негуваме и да се грижиме за нашиот културен идентитет, а ЕУ ќе го поддржи тоа. Сега стоиме одговорно исправени пред задачата која ...

Маричиќ: Во 2030 година заедно ќе го развееме европското и македонското знаме во ЕУ, пред нас е историски момент

Нашите политики во областа на социјалната политика и младите се веќе европски и имаме направено повеќе од сите речиси држави во нашиот регион. Нашите политики се европски затоа што се ...

Тренчевска: Јас бев 20 години во чекалната, ќе направам сѐ нашите млади час поскоро да влезат во ЕУ

Тренчевска вечерва емотивна пред граѓаните во Струмица ги истакна пропуштените 20 години од нејзината генерација во чекалната на Европската Унија. Таа истакна дека тоа и ја дава должноста како министерка ...

Маричиќ: Нашето економско чудо, политички развој и мировен проект се можни само во ЕУ

„Северна Македонија припаѓа во ЕУ и граѓаните сакаат да бидат дел од ЕУ. Нашето економско чудо, нашиот политички развој и мировен проект се можни само во Европската Унија“ рече вицепремиерот ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER