fbpx

Tag: цивилни жртви

Фото. wikimedia commons

Бројот на загинати во судирите меѓу демонстрантите и владините сили во Перу се искачи на 47 

Десетици луѓе загинаа во јужниот дел на Перу во судирите меѓу демонстрантите и владините сили од почетокот на декември, меѓу кои се најмалку 17 цивили и еден полицаец кои беа ...

Фото: Фејсбук на регионалната полиција на Херсон

Докази за руските злосторства откриени во деокупираните украински региони, пронајдени нови ќелии за мачење во Херсон и Миколаев

Во Херсон, службениците за спроведување на законот открија ќелија за мачење што руските окупатори ја поставиле во просториите на регионалната полиција, пренесува Укринформ. „Во Херсон, специјализираните меѓуресорски истражни тимови продолжуваат ...

Фото: Укринформ

Обединети Нации: Најмалку 6.884 цивили загинале во војната на Русија против Украина

Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на ОН (ОХХР) евидентираше 17.831 цивилна жртва во Украина до 26 декември, вклучувајќи 6.884 убиени и 10.947 повредени од почетокот на руската инвазија ...

Окупаторите во Мелитопол го повторуваат сценариото за повлекување од Херсон, над 200 тела допрва треба да се идентификуваат во деокупираниот регионот Харкив

Во привремено заземениот Мелитопол, регионот Запорижја, руските нагресори го повторуваат сценариото за повлекување од десниот брег на регионот Херсон, изјави Наталија Хумениук, шеф на заедничкиот прес-центар на Оперативната команда „Југ“, ...

Седум загинати и 19 повредени во руските напади врз Украина изминатиот ден

На 14 декември 2022 година, седум цивили загинаа, а 19 беа повредени во руските напади на територијата на Украина, изјави заменик-шефот на Кабинетот на претседателот на Украина Кирило Тимошенко на ...

Харкив, Украина, 12 март 2022: Поглед на уништена соба, по бомбардирањето на цивилни цели од руските агресори (Фото: Андреа Каруба, Агенција Анадолија)

Во руската воена агресија досега настрадаа над 1.303 деца во Украина

Вкупно 447 деца се убиени, а над 856 повредени во Украина од почетокот на руската инвазија, објави Украинското државно обвинителство на Телеграм, јавува дописникот на Укринформ. „До 15 декември 2022 година, ...

Во Украина евидентирани 154 случаи на сексуално насилство од страна на руските војници

До денес, украинските обвинители забележале 154 случаи на сексуално насилство извршено од руски војници, пренесува Укринформ. „Од почетокот на целосната воена агресија на Руската Федерација, обвинителите забележаа 154 факти за ...

Херсон под масивен руски напад – 2 загинати и 5 повредени, во ракетирањето на Хирник убиени двајца и повредени десет цивили

Руските трупи го гранатираат Херсон, веќе се знае за двајца загинати и пет повредени, пренесува Укринформ. „Херсон е под масовен руски напад. Непријателот го нападна микрообласта КХБК. Во овој момент ...

Во руските нападите низ Украина изминатиот ден убиени тројца цивили, повредени уште16

Руските трупи убиле тројца цивили и повредиле уште 16 во Украина на 5 декември, објави на Телеграм Кирило Тимошенко, заменик-шеф на Кабинетот на претседателот на Украина, повикувајќи се на податоците ...

Петмина цивили загинаа во руските напади врз Украина изминатиот ден, над 9400 убиени цивили во руските гранатирања до сега

На 4 декември 2022 година, пет цивили загинаа, а седум беа повредени во руски напади на територијата на Украина, објави заменик-шефот на Кабинетот на претседателот на Украина, Кирило Тимошенко на ...

Page 6 of 7 1 5 6 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER