fbpx

Tag: цивилни жртви

Фото: Укринформ

Руските налудничави ракетни напади врз цивилни цели следуваат откако Украинците тргнаа во офанзива во регионот Харкив за да го вратат теренот 

Ескалацијата на руските налудничави ракетни напади врз цивилни цели што секојдневно се мета на рускиот агресор, резултираа со  денешниот ракетен напад чија цел беше еден хипермаркет во Харкив чиј крвав ...

Фото: Укринформ

РУСКИ РАКЕТЕН ТЕРОР:  Расте бројот на жртвите од ракетниот напад врз фабрика во Харкив: Седум мртви, 17 ранети 

Бројот на граѓани погодени од рускиот ракетен напад на Харкив се зголеми на 17, објави на Телеграм  министерот за внатрешни работи Ихор Клименко, пренесува Укринформ. „Нашите служби за итни случаи, ...

Фото: Укринформ

РУСКИ РАКЕТЕН ТЕРОР: Ноќен напад на Кијив, две лица загинаа во гранатирањето на регионот Херсон, над 500 воздушни напади врз Запорижја

Немаше удари на станбена или критична инфраструктура во регионот на Кијив како резултат на ноќниот напад на беспилотните летала. Немаше жртви или повредени, објави на Фејсбук шефот на Кијивската регионална ...

РУСКИ РАКЕТЕН ТЕРОР: Двајца загинати, 15 повредени кога руска ракета погоди станбен блок во Днипро

Рускиот ракетен терор врз украинските градови продолжува со несмалена жестина. Секојдневно има цивилни жртви и унишување на украинската цивилна  и енергетска инфраструктура, што ја нагласува итноста од обезбедување на системи ...

Фото: Зеленски / Телеграм

РУСКИ РАКЕТЕН ТЕРОР: Чернихив под напад утрово

Руските агресори денеска истрелаа проектили врз градот Чернихив, предизвикувајќи загинати и повредени цивили, објави на Телеграм, шефот на регионалната воена управа на Чернигив, Виачеслав Чаус, пренесе Укринформ. „Непријателот го нападна ...

Фото: Твитер

Масивен руски ракетен напад: На Украина итно ѝ се потребни дополнителни системи Патриот

Амбасадорката на САД во Украина, Бриџит Бринк, на социјалната мрежа Х изјави дека на Украина и е потребна поголема воздушна одбрана и помош од сојузниците поради уште еден руски напад ...

Фото: Телеграм

Рускиот терор продолжува: Во напад со дрон на Харкив загинаа четири лица, меѓу кои тројца спасувачи 

Руските агресори го нападнаа градот Харкив со беспилотни летала во текот на ноќта во четвртокот, при што загинаа најмалку четири лица, а беа повредени уште десет, објави на Телеграм градоначалникот ...

Фото: Укринформ

Масивен руски ракетен напад: Нападнати 10 региони и енергетската инфраструктура на Украина во текот на ноќта, противвоздушната одбрана уништила 58 беспилотни летала Шахед, 26 проектили во текот на ноќта

Руските агресори нападнаа 10 региони на Украина ноќта и утрото на 29 март, оштетувајќи ја енергетската инфраструктура, цивилните објекти и приватните домови. Шест лица се повредени, изјави министерот за внатрешни ...

Руски ракетен напад врз Одеса. Фото: Укринформ

Загинати цивили, меѓу кои и деца во руските напади врз станбени блокови во Одеса, Херсон, Донецк

Руско беспилотно летало погоди високата станбена зграда во Одеса, при што загинаа 12 лица, меѓу кои пет деца, и беа повредени 20 лица, меѓу кои и една бремена жена., додека ...

Фото: Укринформ

Руските терористи секоj ден вршат терор врз украинските цивили и мирни градови, во моментов повеќе луѓе и деца се наоѓаат под урнатините

Тројца цивили загинаа, а 12 други се повредени во руските ноќни напади во Селидове во областа Донецк, објави Градскиот совет на Селидове на Фејсбук, пренесува Укринформ. Ноќта на 14 февруари, ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER