fbpx
Фото: Б. Јордановска, ЦИВИЛ
Стојан Андов
Фото: МИА
Фото: МИА
Фото: МИА Архива

Tag: цивилни жртви

Во руските нападите низ Украина изминатиот ден убиени тројца цивили, повредени уште16

Руските трупи убиле тројца цивили и повредиле уште 16 во Украина на 5 декември, објави на Телеграм Кирило Тимошенко, заменик-шеф на Кабинетот на претседателот на Украина, повикувајќи се на податоците ...

Петмина цивили загинаа во руските напади врз Украина изминатиот ден, над 9400 убиени цивили во руските гранатирања до сега

На 4 декември 2022 година, пет цивили загинаа, а седум беа повредени во руски напади на територијата на Украина, објави заменик-шефот на Кабинетот на претседателот на Украина, Кирило Тимошенко на ...

Во руски ракетен напад врз Украина погодени три станбени згради, десет лица загинаа, убиени двајца жители на регионот Донецк

Украинскиот министер за внатрешни работи Денис Монастирскиј објава на Фејсбук дека десет лица загинале во ракетниот напад на Русија врз Украина во средата, 23 ноември, пренесува Укринформ. „Русија продолжува со ...

Доенче загина кога руски проектили погодија породилно одделение во регионот Запорижја, двајца цивили загинаа во гранатирањето на Купјанск

Руските напаѓачи пукаа во породилното одделение на болницата во Вилњанск, убивајќи едно новороденче во текот на ноќта во средата, 23 ноември, пренесува Укринформ, повикувајќи се на соопштение на шефот на ...

A view shows the aftermath of airstrikes, which Türkiye's defense ministry says it carried out, in Derik, Syria, November 20, 2022. (North Press Agency/Handout via Reuters)

Петмина цивили загинаа, уште петмина се ранети во ракетен напад врз сирискиот град Азаз

Во ракетен напад врз северозападниот сириски град Азаз, кој е под контрола на опозицијата, во вторникот загинаа пет цивили, а уште пет беа ранети, соопшти Ројтерс повикувајќи се на изјава ...

Руската армија уби четворица цивили во Донецката област, уште двајца цивили повредени во гранатирањето на Вовчанск

Руската армија на 21 ноември уби четворица жители на регионот Доњецк и рани уште четворица, изјави Павло Кириленко, шеф на регионалната воена управа на Доњецк во објава на Телеграм, пренесува ...

Page 7 of 7 1 6 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER