fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: турција

Migrants who want to cross the border return back to camp,  near Idomeni, northern Greece, 15 March 2016. Greece has registered in its territory more of 44,000 migrants trapped due to entry restrictions already imposed by Macedonia in recent months, by denying entry to all those who are considered economic migrants, prohibiting the passage of Afghans, and finally denying entry to all Syrians and Iraqis who are not from combat areas.

„Гардијан“: Mигрантската криза предизвикува зголемен ризик од ропство во ЕУ!

Кризата со мигранти предизвикува зголемен ризик од ропство во снабдувачките синџири на ЕУ, велат аналитичарите. Бизнисмените, потрошувачите и владите во државите членки на ЕУ, се повикуваат на поголема внимателност, бидејќи ...

Судење на 17 новинари и уредници на „Џумхуриет“!

Денеска во Истанбул започна судењето на седумнаесетте уредници и новинари на опозицискиот весник „Џумхуријет“ кои беа уапсени во октомври минатата година, кога беше воведена вонредна состојба во Турција, по обидот ...

Левица со осуда на поддршката за газењето на демократијата во Турција

Прославата на труската амбасада и присуството на претставници на Владата по повод годишнината од крвавите настани во Турција, ја осуди и Левица, која во своето соопштение нагласи дека не смее ...

Го заборавија ли Турците Ататурк?!

Гумени куршуми на „Парадата на гордоста“, отфрлање на Дарвиновата теорија за еволуцијата во турските учебници и изградба на верски училишта во секоја населба, се само дел од „мерките“ кои модерната ...

Page 22 of 23 1 21 22 23

CIVIL MEDIA NEWSLETTER