fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: украинска контраофанзива

Фото: Wikimedia Commons

Генерал Мили за украинската контраофанзива: Понекогаш единиците треба да успорат за да напредуваат понатаму

Воените аналитичари не успеаја да го предвидат точното темпо на украинската контраофанзива против руските трупи за инвазија поради непредвидливата реалност на војната, вели генералот Марк Мили, претседател на началникот на ...

Фото: Укринформ

Украинските сили погодија касарна на Кадировци во Мариупол, ранетите тајно однесени кон Донецк, бранителите напредуваат јужно од Бахмут

Украинските бранители погодиле касарна на силите на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров во фабрика за челик во Мариупол, изјави Петро Андриушченко, советник на украинскиот градоначалник на Мариупол во објава на Телеграм, ...

Фото: Укринформ

Украинските сили спроведуваат успешни офанзивни операции северно и јужно од Бахмут, контраофанзивата напредува во најмалку три сектори од фронтот

Украинските сили спроведуваат офанзивни операции северно и јужно од Бахмут и се успешни во два правци, изјави портпаролот на Генералштабот на вооружените сили на Украина, Андриј Ковалиов во етерот на ...

Фото: Укринформ

Повторно заземено стратегиското високо место кај Бахмут, од почетокот на контраофанзивата одбрамбените сили деокупирале околу 253 квадратни километри

Украинските сили соопштија дека зазеле стратегиско високо место јужно од Бахмут, давајќи им витална предност во обновената битка за уништениот град. Хана Маљар, заменик-министерката за одбрана на Украина, рече дека ...

Фото: Укринформ

(ВИДЕО) Генерал Сирскиј: Украинските сили го преземаа Бахмут „под огнена контрола“

Непријателот е заробен во Бахмут, а украинските одбранбени сили го преземаат градот „под огнена контрола“, изјави командантот на украинските копнени сили, генерал-полковник Олександр Сирскиј во објава на Телеграма, спренесува Укринформ. ...

Фото: Генералштаб на вооружените сили на Украина

Украинските сили продолжуваат да напредуваат во секторот Бахмут, спроведоа контраофанзивни операции на најмалку три сектори од фронтот

Украинските сили ги потиснаа руските единици околу Бахмут на помалку од два месеци откако платениците на Вагнер тврдеа дека тоа е (ретка) победа на бојното поле за Кремљ. Украинските сили ...

Фото: Генералштаб на вооружените сили на Украина

Украинските сили напредуваат на југ, ги зацврстуваат позициите кај Бахмут

Украинските војници продолжуваат да спроведуваат офанзивни операции на југ и север од градот Бахмут и се зацврстуваат на постигнатите граници. Повеќе од 15 населби, вклучувајќи ги Васиукивка, Бохданивка, Иванивске, Клишчиивка, ...

Фото: Укринформ

Русите бегаат од стратешкото село Клишчиивка, Украина се поблиску до враќање на Бахмут, руските сили користат хемиско оружје против украинските војници

Според извештаите, Русија е во опасност да изгуби стратешка точка во близина на Бахмут што би можел да им дозволи на украинските сили да извршат напад врз градот. Кијив објави ...

Фото: укринформ

Началникот на британската одбрана: Русија изгуби половина од борбената способност во Украина

За време на сослушувањето во Парламентот на 4 јули, началникот на британската одбрана адмирал Тони Радакин рече дека Русија изгубила речиси половина од својата борбена способност во Украина. „Русија изгуби ...

Фото: Укринформ

Украинските сили продолжуваат со стабилен, постепен напредок на најмалку четири сектори од фронтот

Украинските сили продолжија со контраофанзивните операции на најмалку четири сектори од фронтот и остварија понатамошен напредок, стои во извештајот на Институтот за изучување на војната (ISW) за состојбата на фронтот ...

Page 2 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER