fbpx
Меморијален центар Поточари - Сребреница
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер

Tag: украинска контраофанзива

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Залужни планира нова украинска контраофанзива во 2024 година

Врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужњи планира нова контраофанзива. Украина најверојатно ќе собере ресурси за нови операции во 2024 година. Германскиот весник „Велт“ објави текст според кој ...

Фото: Диалог.уа

Кушнари: Почекајте ги ловците Ф-16 и направете пробив во Крим

Голема контраофанзива на украинските вооружени сили кон Крим ќе се случи по снабдувањето со западните авиони - ловци, смета украинскиот новинар и воен набљудувач Александар Кушнар. Кампањата на украинските одбранбени ...

Фото: Укринформ

Украинското „упориште“ на источниот брег на реката Днипро го отвора патот за ослободување на Крим

Украинските војници воспоставија упориште на источниот брег на реката Днепар, потврдија официјални лица од Русија и Украина, во операцијата за која Кијив смета дека ќе отвори нови патишта за напад ...

Фото: Укринформ

Русија продолжува да распоредува воен персонал на фронтот кај Авдивка соочени со големи загуби додека украинските сили го потиснуваат агресорот кај Бахмут и Запорижја

Русите упорно ги преместуваат своите трупи на фронтот Авдивка и покрај огромните загуби во нивните редови, објави тинк-тенк Институтот за проучување на војната (ISW) со седиште во Вашингтон. Аналитичарите укажуваат ...

Фото: Укринформ

Украинските нападите на окупираниот Крим се сметаат за клучни за контраофанзивата против Русија

Минатава недела беа забележани спектакуларни украински напади на полуостровот Крим, погодувајќи руски воени бродови, подморница, ракетни системи. Проценките за направената штета изнесуваат милијарди фунти и го поставија прашањето: дали Украина ...

Фото: Телеграм

Украинските сили ја пробија одбранбената линија на руската одбрана кај Бахмут

Во областа Бахмут, украинските сили ја пробиле одбранбената линија на непријателот, додека Русите ги повлекуваат сите расположливи резерви, објавени на Телеграм Воениот медиумски центар повикувајќи се на командантот на копнените ...

Фото: Укринформ

Деокупацијата на Клишчиивка создава мост за понатамошна офанзива на Вооружените сили на Украина

Ослободувањето на Клишчиивка во регионот Доњецк од руските окупатори создаде мост, дозволувајќи им на Вооружените сили на Украина (АСУ) да развијат понатамошни офанзивни дејства, изјави Илија Јевлаш, шеф на прес-службата ...

Русија посакува бескрајна „рововска војна“ во Украина како во Првата светска војна

.Но, непријателот нема да успее. Наскоро неговите одбранбени линии ќе пропаднат. Запорижја ќе биде ослободено, иако битката се очекува да биде тешка, вели Мирослав Лискович во анализата за Укринформ. Минско ...

Фото: Укринформ

Првата руска линија кај Запорижја е пробиена, тврди украински генерал

Украинските сили ја пробија првата и најсилна одбранбена линија во регионот Запорижја, изјави украинскиот генерал Олександр Тарнавски, кој ја предводи контраофанзивата во јужна Украина, пренесува МИА. Во интервју за „Обсервер“, ...

Фото: Укринформ

Роботине е првиот украински пробив на руските одбранбени линии, пропагандата на Моска веќе не може да го сокрие тоа

Вообичаено резервираната заменик-министерка за одбрана на Украина, Хана Малиар, звучеше мошне победнички во понеделникот, 28 август, кога за време на нејзиното секојдневно ажурирање на тековните воени операции на националниот телетон ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER