fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: украинска контраофанзива

фото: Скриншот

Украински знамиња повторно се веат во три деокупирани села на фронтот во Доњецк

Вооружените сили на Украина објавија дека ослободиле три села на фронтот во западен Доњецк, неколку дена по започнувањето на украинската летна контраофанзива. Украинските војници беа прикажани на видео снимки како ...

Фото: Генералштаб на вооружените сили на Украина

Украинската офанзива се одвива во неколку правци, уништувањето на браната Каховка нема да ги спречи украинските сили да напредуваат

Украинците синоќа бегаа на дрвја и покриви за да се спасат од поплавите предизвикани од уривањето на браната што според Киjив претставува обид на Русија да ја успори претстојната летна ...

Фото: Генералштаб на Вооружените сили на Украина

Битката кај Бахмут не е завршена, Украина се подготвува за нова фаза од војната – деокупација на територијата под руска контрола

Иако водачот на парамилитантната платеничка група Вагнер, Евгениј Пригожин уште пред дваесетина дена го прогласи Бахмут за целосно под руска контрола, борбите на периферијата и на крилата околу градот сé ...

Фото: Укринформ

Голема експлозија во привремено окупираниот Мелитопол, руските воени блогери јавуваат за успешна украинска контраофанзива кај Бахмут

Утрото во петокот, 12 мај, одекна експлозија во привремено окупираниот Мелитопол, објави градоначалникот на Мелитопол во егзил Иван Федоров на Телеграма, пренесува Укринформ. „Голема единечна експлозија во Мелитопол. Го потресе ...

Фото: Укринформ

Русија во трка со времето на истокот пред да започне украинската контраофанзива

Според Андриј Јусов, претставник на Главната управа за разузнавање на Министерството за одбрана на Украина, до денес, главната оперативна задача на руските агресори е активноста на истокот на Украина. Сегашното ...

Page 4 of 4 1 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER