fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: УЈП

Сања Лукаревска, брифинг со новинарите, 15 јануари 2024

Лукаревска, УЈП: УЈП го покани портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Стоилковски на обука во Даночната академија за да ги научи даночните процеси

Управата за јавни приходи ги демантира наводите и обидите за ширење на шпекулации од страна на ВМРО – ДПМНЕ. Го покануваме Наум Стоилковски и му стоиме на располагање, преку нашата ...

Демант на лагите на ВМРО-ДПМНЕ: УЈП нема вратен поврат на ДДВ кон фирмите за кои зборуваше опозицијата

Управата за јавни приходи најостро ги демантира наводите од страна на ВМРО ДПМНЕ, во кои по кој знае кој пат, изнесуваат невистини за работењето на УЈП и на тој начин ...

Распишана меѓународна потерница по поранешниот заменик-директор на УЈП, Исмет Гури

По поранешниот заменик-директор на Управата за јавни приходи, Исмет Гури е распишана потерница, потврдуваат за МИА од Основниот кривичен суд Скопје. Гури бил во куќен притвор, по што Јавното обвинителство ...

Околу 200 компании би требало да бидат опфатени со данокот на солидарност, се очекуваат 77 милиони евра во буџет

Околу 200 компании би требало да бидат опфатени со данокот на солидарност, соопшти директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска, а проценките се врз основа на евиденциските анализи што ...

Лукаревска: Секој пратеник кој им мисли добро на државата и идните генерации треба да ги гласа уставните измени

„Уставните измени треба да поминат според мене од секој оној пратеник кој им мисли добро на државата и на идните генерации. Таа е единствената девиза која треба да не води ...

Кривични пријави против 15 физички и три правни лица за „злосторничко здружување“, „даночна измама“ и „перење пари и други приноси од казниво дело“

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до ОЈО за гонење организиран криминал и корупција денеска поднесе кривична пријава против 15 физички лица и три правни лица, и тоа ...

Илија Манасиев нов помирувач меѓу синдикатот и раководството на УЈП

Илија Манасиев е новиот помирувач меѓу Синдикатот и раководството на Управата за јавни приходи (УЈП). Информацијата за МИА ја потврди претседателот на синдикатот на УЈП Васе Неданоски. Тој појаснува дека ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER