fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Ватикан

Кардинал Паролин: Русија е агресор, војната во Украина не е резултат на природна катастрофа

Првиот услов за какви било разговори за ставање крај на војната во Украина е Русија да ја прекине својата агресија, изјави денеска државниот секретар на Ватикан кардиналот Пјетро Паролин. Украинското ...

Фото: МИА

Џафери и Желјазков положија венци на плочите на Св. Кирил во базиликата „Санта Марија Маџоре”

Претседателот на Собранието Талат Џафери попладнево  положи цвеќе пред спомен - плочата на македонски јазик во чест на Св. Кирил во базиликата „Санта Марија Маџоре”. Џафери овој чин го направи ...

Папата Франциск на погребната церемонија го спореди починатиот Бенедикт Шеснаесетти со Исус

Папата Франциск кој ја предводеше погребната церемонија на упокоениот Бенедикт Шеснаесетти, во молитвата пред верниците на плоштадот „Свети Петар“ во Ватикан својот претходник го спореди со Исус. Во проповедта тој ...

Фото: vaticannews

Во Ватикан, со високи црковни и државнички почести, денеска ќе биде погребан поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти

Десетици илјади верници и достоинственици се очекува да присуствуват денеска во Ватикан на погребот на упокоениот папа Бенедикт Шеснаесетти. Церемонијата ќе ја води актуелниот папа Франциск. Според најавите, самата церемонијата ќе ...

Фото: cope.es

Почина поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти

Поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти почина во својата резиденција во Ватикан, на 95-годишна возраст, речиси една деценија откако се повлече поради нарушено здравје. Тој ја водеше Католичката црква помалку од осум ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Бериша свика протести на денот на Самитот на ЕУ во Тирана, 24 часа Европска престолнина, зошто Ватикан не го признава Косово?

ШЕКУЛИ: Денеска на Самитот на ЕУ, Бериша свика протест на булеварот „Дешморет е Комбит“( Хероите на нацијата) „На истиот ден со средбата на високо ниво меѓу лидерите на ЕУ и ...

И Папата мора да носи маска

Папата Францис ги послуша критиките да не се потпира на „божествените интервенции“, туку, како и секој друг нормален човек, да носи маска за да се заштити себеси и другите. Според ...

Поранешен дипломат на Ватикан осуден поради детска порнографија

Ватиканскиот суд денеска го осуди ватиканскиот дипломат монсињор Карлo Капела на пет години затвор поради поседување и дистрибуција на детска порнографија. Тоа е прво такво судење во Ватикан. Капела покрај ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER